Kluski śląskie

Kluski śląskie to specyficzne kluski, które, w zależności od regionu, a nawet w tym samym regionie, mają bardzo różne nazwy. Kluski śląskie nazywane są także kluski białe, kluski guminowe czy gumiklyjzy. Są to kluski robione z ugotowanych ziemniaków, maki ziemniaczanej, a także jajka. Podaje się je najczęściej z sosem, mogą także stanowić dodatek do klasycznego drugiego dania. Jak zrobić kluski śląskie? To bardzo proste! Poniżej przepis na pyszne kluski śląskie. Zapraszamy!

Jak zrobić kluski śląskie? Przepis na pyszne kluski śląskie

Śląskie kluski, inaczej kluski ziemniaczane kładzione, znane są nie tylko na śląsku, ale w całej Polsce. Te pyszne z ugotowanych ziemniaków kluski, stanowią doskonały dodatek do wielu dań! Idealne kluski śląskie pokocha cała Twoja rodzina! Kluski śląskie przygotowuje się dość szybko, przygotowanie ich nie stwarza wielu problemów. Pyszne klusi śląskie to danie idealne dla wszystkich, którzy lubią ziemniaczany smak i dania mięsne – bo zazwyczaj to do nich kluski te są dodatkiem. A więc zaczynajmy!

Kluski śląskie – składniki

  • 1 kg ziemniaków
  • 200 g mąki ziemniaczanej
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka soli
  • 3 łyżki masła (opcjonalnie)
  • 1 cebula (opcjonalnie)

Kluski śląskie – przygotowanie

  1. Potrzebujemy 1 kg ziemniaków ugotowanych. Ziemniaki odcedzamy i dokładnie ubijamy, można je także przepuścić przez praskę, aby były gładkie i bez grudek.
  2. Ziemniaki wkładamy do miski, wygładzamy je i zaznaczamy 4 części – 1 część ziemniaków wyjmujemy (na chwilę), aby miejsce, które zrobiło się wolne, wypełniamy skrobią ziemniaczaną, tak, aby całkowicie wypełniło lukę.
  3. Do miski dodajemy resztę ziemniaków oraz jajko i sól. Całość bardzo dokładnie mieszamy, najlepiej rękoma, aż do uzyskania jednolitej masy.
  4. Z masy formujemy kule i tworzymy w nich małe zagłębienie palcem.
  5. Kluski w partiach wrzucamy do osolonej, wrzącej wody. Kluski gotuj aż wypłynął na powierzchnię.
  6. Jeżeli nie masz sosu, możesz zeszklić cebulę, zarumienić ją na maśle i nią polać kluski śląskie.

Jak widać, przyrządzanie klusek śląskich nie jest trudne. Kluski śląskie powinny być w smaku nieco rozciągliwe i bardzo delikatne. Niektórzy dodają do klusek sera – jest to odmiana klasycznych klusek śląskich. Jednak, do tradycyjnego śląskiego przepisu, nie dodaje się sera.

Jak podawać kluski śląskie?

Kluski śląskie tradycyjne podaje się na gorąco. Można jeść je solo, tylko z sosem lub z masełkiem i cebulką, ale mogą stanowić również doskonały dodatek do wielu dań, zwłaszcza do dań mięsnych. Kluski śląskie doskonale smakują z sosami, zwłaszcza ciemnymi. Można delikatnie podpiekać je na patelni, albo zamrozić po delikatnym obgotowaniu.

Niektórzy nieco modyfikują ten przepis, dodając do niego wcześniej wspomniany ser. Znane jest także przemycenie kaszy jaglanej do klusek – mamy wtedy kolejna odmianę klusek – kluski jaglane. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu bardzo prostemu przepisowi, wiesz już jak ugotować kluski śląskie i że staną się one częstym daniem na Twoim stole! Życzymy smacznego!