Leczo z cukinii

Leczo to jedna z najpopularniejszych zup nie tylko w Polsce, ale w wielu europejskich krajach. Jest bardzo syta i naprawdę smaczna. Można wykonać ją na wiele sposobów, przepis doczekał się bowiem wielu wariacji. W niektórych przepisach oprócz warzyw króluje też mięso, ale najcześciej jest to zupa bez mięsa. Tak też będzie w tym przepisie – poniżej przedstawiamy przepis na leczo z cukinii. Bardzo pyszne, syte, idealne i na zimę i na lato. Zapraszamy do zapoznania się z przepisem!

Jak zrobić leczo? – przepis idealny

Pyszne leczo można zrobić mając zaledwie kilka składników. To leczo wegetariańskie ma w swoim składzie oczywiście cukinię, paprykę, przyprawy i kilka innych dodatków. Jest proste w przygotowaniu – przekonaj się o tym sam!

Składniki na leczo z cukinii

  • 3 średnie młode cukinie lub 2 duże cukinie
  • 500 g passaty pomidorowej lub kilka świeżych pomidorów i koncentrat pomidorowy
  • 1 papryka żółta
  • 1 papryka czerwona
  • 1 papryka zielona
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 cebula
  • 1 łyżka oleju
  • 1 łyżeczka oregano
  • 1/2 łyżeczki ostrej papryki
  • 2 łyżeczki słodkiej papryki czerwonej w proszku

Przygotowanie leczo

  1. Cebulę kroimy w kostkę
  2. Do garnka dodajemy olej, następnie cebulkę i podsmażamy ją, aż się zeszkli
  3. Dodajemy czosnek zgnieciony lub przeciśnięty przez praskę
  4. dodajemy cukinie wczesnej umytą i pokrojoną w kostkę
  5. Papryki myjemy, oczyszczamy ze środków, kroimy w kostkę i dodajemy na patelnię
  6. Całość smażymy przez kilka minut
  7. Zamieszaj leczo
  8. Pod koniec gotowania cukinii dodać pomidory z puszki lub pomidory całe, obrane ze skórki i pokrojone oraz koncentrat pomidorowy.
  9. Wszystko mieszamy dokładnie i gotujemy na średnim ogniu min. 5 minut do połączenia wszystkich składników.
  10. Dodajemy przyprawy i nadal jeszcze chwilę gotujemy.

Jak podawać leczo? Najlepiej, aby lecz z cukinii było gorące. Możemy podawać je samo w miseczce lub głębokim talerzu lub z pieczywem. Sprawdzi się także jako dodatek do mięs. Jeżeli koniecznie chcesz, aby w Twoim leczo było coś mięsnego, do zeszklonej cebulki na początku przyrządzania leczo, możesz dodać kiełbasę pokrojona w kostkę.

Leczo – danie znane nie tylko w Polsce

Leczo to danie, które znane jest nie tylko w Polsce. Wywodzi się ono z tradycji kulinarnej Węgier (leczo węgierskie). Leczo znane jest również w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, na Ukrainie, a nawet w Izraelu! Do oryginalnego leczo dodaje się wędzona słoninę, pomidory, paprykę. Często podawane jest także z duszoną kiełbasą. Leczo podawane jest jako samodzielna potrawa, ale także jako dodatek do drugich dań, a więc np. do ziemniaków z mięsem. Leczo może być także potrawą, w której znajdują się same warzywa i takie jest właśnie leczo z naszego przepisu. Mamy nadzieję, że nasz przepis sprawi, że będziesz mógł cieszyć się wyjątkowym smakiem pysznej potrawy, a jej przygotowanie będzie dla Ciebie proste! Zakochaj się w leczo!