Pieczona szynka na Wielkanoc

Śniadanie wielkanocne dla wielu jest szczególnym czasem. Powinno być świąteczne, eleganckie, ale przede wszystkim pyszne! Na stole podczas śniadania wielkanocnego, ale także w koszyczku do święcenia, nie powinno zabraknąć szynki, a najbardziej ceni się domową pieczoną szynkę. Pieczona szynka wieprzowa, czy schab pieczony smakują zupełnie inaczej niż szybki, które można kupić w sklepach. pieczona domowa szynka jest pyszna i będą zajadali się nią wszyscy domownicy – to pewne! Mięsa pieczone w domu są zdrowsze i są doskonałym dodatkiem na wielkanocny stół. Zapraszamy do skorzystania z naszego przepisu!

3 wykonania pieczonej szynki

Poniżej przedstawiamy trzy przepisy na idealną na Wielkanoc pieczoną szynkę. Idealna na tradycyjne śniadanie wielkanocne, do koszyczka wielkanocnego, a także jako dodatek do innych dań. Pieczoną szynkę podawać można solo, pokrojoną na półmisku, a także do sałatek. Domową szynkę pieczoną warto zrobić! Przed nami 3 wykonania pieczonej szynki. Pierwsze wykonanie to szynka pieczona w piekarniku tradycyjnie, w naczyniu żaroodpornym. Drugi sposób to pieczenie w rękawie, a trzeci, pieczenie w sosie.

Pieczona szynka na tradycyjne wielkanocne śniadanie

składniki

  • 1-2 szklanki bulionu potrzebnego do podlewania pieczeni
  • 1 sztuka szynki w całości o wadze ok. 1 kg
  • 2-3 litry wody
  • 2 ząbki czosnku
  • Sól
  • Pieprz
  • 2 ziarenka ziela angielskiego
  • 1 liść laurowy

Przygotowanie

  1. Przygotowujemy solankę. Gotujemy wodę, chodzimy ja, solimy 3 łyżkami wody. Do wody wkładamy czosnek, liść laurowy, ziele angielskie oraz szynkę. Odstawiamy w chłodne miejsce, najlepiej do lodówki na około 2 doby. W tym czasie należy kilkakrotnie szynkę „wyrabiać” (pognieść, ponaciskać), aby weszło w nią jak najwięcej soli
  2. Przygotowujemy naczynie żaroodporne, tak, aby szynka swobodnie się w nim zmieściła. Szynkę osuszamy, solimy i pieprzymy. Wkładamy do naczynia.
  3. Naczynie umieszczamy w piekarniku nagrzanym na 190 stopni. 1 godzina pieczenia = 1 kilogramowi szynki, zatem długość pieczenia zależy od wagi.
  4. Jeżeli w trakcie pieczenia szynka się nie zarumieniła, można pod koniec pieczenia dać ją na wyższy poziom.
  5. Jak sprawdzić, czy szynka jest już ugotowana? Potrzebujemy długiej ostrej wykałaczki lub innego drewnianego patyczka. Wbijamy go w szynkę. Jeżeli wypływa z niej sok, to oznacza, że należy jeszcze na kilka minut umieścić ja w piekarniku. Piecz mięso do póki żaden płyn nie będzie wyciekał z szynki.
  6. Podczas pieczenia można podlewać szynkę bulionem. Dzięki temu zabiegowi szynka nie będzie w środku sucha. Innym sposobem jest nalanie wody do naczynia i włożenie go na półkę pod szynkę w trakcie pieczenia.

Szynka pieczona w rękawie

Tradycyjną szynkę pieczoną na święta wielkanocne można przyrządzić na wiele sposobów. Drugim sposobem jest pieczenie szynki w rękawie.

Składniki

  • 1 sztuka szynki w całości o wadze ok. 1 kg
  • 1 litr wody
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 ziarenka ziela angielskiego
  • 1 liść laurowy
  • 5 -7 łyżek oleju
  • Sól i pieprz do smaku

Przygotowanie

  1. Olej, czosnek posiekany lub przeciśnięty przez praskę, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz i sól mieszamy i nacieramy umyte mięso.
  2. Wstawiamy całość do lodówki na 2-3 godziny
  3. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni
  4. Szynkę wkładamy do rękawa, a całość przekładamy do żaroodpornego naczynia. Całość wkładamy do piekarnika na godzinę. Na kilka minut przez wyciągnięciem szynki, rozcinamy rękaw. Przed pieczeniem można przekłuć go w kilku miejscach.  

Szynka pieczona w sosie

Składniki

·      1 sztuka szynki w całości o wadze ok. 1 kg

·      1 litr wody

·      3 ząbki czosnku

·      Kilka plasterków boczku

·      2 cebule

·      2-3 gałązki rozmarynu

·      200 ml bulionu

·      2 ziarenka ziela angielskiego

·      1 liść laurowy

·      5 -7 łyżek oleju

·      Sól i pieprz do smaku

  1. 3 ząbki czosnku obieramy i przeciskamy przez praskę, a następnie mieszamy z solą o olejem.
  2. Liść laurowy, sól, pieprz, rozmaryn i ziele angielskie łączymy ze sobą w moździerzu
  3. Cebulę kroimy w piórka
  4. Myjemy mięso, nacieramy je przygotowana marynatą, przyprawami posypujemy mięso.
  5. Wkładamy mięso do miski wraz z cebulą i wkładamy do lodówki na kilka godzin.
  6. Mięso wyjmujemy, owijamy w plastry boczku, wkładamy do żaroodpornego naczynia. Cebulę układamy wokół mięsa. Wszystko zalewamy bulionem.
  7. Wkładamy do piekarnika, pieczemy w 200 stopniach przez około 90 minut
  8. W trakcie pieczenia warto polewać szynkę sosem, który gromadzi się w naczyniu.

Po 90 minutach szynka powinna być gotowa. Sos ma wspaniały smak. Niektórzy decydują się jednak na jego zabielenie. W tym celu kilka łyżek sosu mieszamy z odrobina maki oraz (lub) śmietany.

Wielkanocna szynka pieczona – kilka cennych porad

  • Aby szynka była naprawdę smaczna, nie może być sucha, ale dobrze byłoby aby można było poczuć jej kruchość. Jak to zrobić? Trzeba wciąż monitorować jej stan. Jeżeli zauważymy, że zbyt szybko przypieka się na zewnątrz, koniecznie należy zmniejszyć temperaturę pieczenia.
  • Kupuj mięso w sprawdzonych sklepach. Musi być najwyższej jakości, wtedy smak szynki będzie wyjątkowy!
  • W niektórych przepisach, możemy przeczytać o nacieraniu szynki najróżniejszymi, ulubionymi przyprawami. Jeżeli lubisz majeranek, paprykę i inne przyprawy, możesz także natrzeć swoją szynkę przed pieczeniem.
  • Oprócz pieczonej szynki można zrobić na święta inne rodzaje wędlin. Schab pieczony, pieczona biała kiełbasa lub inny rodzaj mięsa pieczony na jeden z tych trzech sposobów również będzie bardzo smaczny!

Tradycje wielkanocne różnią się często ze względu na region. Jednak, przygotowanie pieczonej szynki znane jest w całej Polsce. Tradycyjne śniadanie wielkanocne lub wielkanocny obiad z pieczonym mięsem na pewno posmakuje całej rodzinie!