Mizeria na zimę
Czy znasz to uczucie, kiedy zimą marzysz o pysznej mizerii z ogórków gruntowych? Czekasz. lata, aby w końcu zjeść drugie danie z mizerią? Wcale nie musisz czekać na lato i na to, aż wyrosną świeże gruntowe ogórki – możesz przygotować mizerię na zimę. Wystarczy kilka kg ogórków gruntowych, kilka dodatków, kilka słoików i zapasy mizerii na zimę mogą być gotowe w kilka minut. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przepisem!
Jak zrobić mizerię? Mizeria na zimę przepis
Mizeria to tradycyjna polska sałatka, która zwykle przygotowywana jest z ogórków i kwaśnej śmietany lub jogurtu. Mimo że jest to przede wszystkim danie letnie, można ją również przygotować na zimę, szczególnie jeśli chce się zjeść coś lekkiego i orzeźwiającego w chłodniejsze dni. Poniżej przepis na mizerię na zimę.
Mizeria na zime – składniki
- 2 płaskie łyżki soli kamiennej
- płaską łyżkę cukru
- 3 łyżki octu spirytusowego
- 2 kg świeżych ogórków
3 łyżki posiekanego koperku
Mizeria na zimę – przygotowanie
- Przygotowujemy słoiki. Mają być dobrze umyte, wyparzone i suche!
- Świeże ogórki obieramy i kroimy w plasterki. Wkładamy do miski, solimy, dodajemy cukier oraz ocet. Wszystko wymieszaj. Odstawiamy na ok. godzinę, aby ogórki puściły wodę.
- Do ogórków dodajemy cieniutko posiekany koperek.
- Ogórki z wodą wkładamy do słoików. Mocno zakręcamy.
Czy pasteryzować mizerię?
Pasteryzacja jest konieczna. Ma ona wiele walorów. Przede wszystkim pozwala zabić drobnoustroje, które mogły zebrać się w słoiku podczas przygotowań. Wysoka temperatura pozwala także zachować warzywom wartości odżywcze. Pasteryzacja pozwala także na odpowiednie „domknięcie” stoika. Widać to przez wklęśniętą zakrętkę.
Mamy nadzieję, że nasz przepis będzie dla Państwa pomocny. Wszystkim życzymy smacznego!