Ogórki kiszone

Kiszone ogórki, określane także jako ogórki kwaszone, są niezwykle popularne w polskiej kuchni. To zadziwiające ile dobroczynnych właściwości mają ogórki kiszone i jak jedzenie kiszonych ogórków wpływa na nasze zdrowie – wartości odżywcze ogórków kiszonych są powszechnie znane. Domowe ogórki kiszone robi się prosto, lecz ich wykonanie wymaga nieco czasu. Jedzenie ogórków kiszonych świetnie wpływa na nasz organizm, wzmacniając go. Poniżej przedstawiamy sprawdzony przepis, który pozwala na uzyskanie ogórków kiszonych bardzo smacznych i zdrowych! Zapraszamy!

Ogórki kiszone przepis – domowe kiszone ogórki

Jest to przepis na 8 litrowych słoików

Składniki

  • 4 kilogramy małych ogórków gruntowych
  • 4 główki czosnku
  • 2 pęczki kopru
  • Duży kawałek korzenia chrzanu
  • 4 litry wrzątku
  • 8 łyżek soli
  • Liście chrzanu
  • Liście dębu
  • Liście czarnej porzeczki

Przygotowanie

  1. Ogórki bardzo dokładnie myjemy pod bieżącą, ale zimną wodą.
  2. Koper i chrzan, a także liście również płuczemy
  3. Chrzan kroimy na małe kawałki, a z czosnku wydzielamy ząbki
  4. Do każdego słoika włóż taką samą liczbę składników, a następnie ułóż ogórki pionowo, bardzo ściśle.

Przygotowanie zalewy

4 litry wody gotujemy i dodajemy sól. Mieszamy. Zalewamy słoiki, szczelnie je wypełniając.

 

Słoiki mocno zakręcamy i odstawiamy na kilka dni do pomieszczeni, w którym panuje temperatura około 20 stopni. Po kilku dniach, słoiki można wynieść do spiżarni lub piwnicy. Proces kiszenia trwa, jednak już po około miesiąc, ogórki nadają się do jedzenia – chrupiące ogórki kiszone to ogromny przysmak!

Uwaga! Po zakręceniu słoików z ogórkami, możesz odwrócić je dnem do góry.

Zepsute ogórki kiszone – jak rozpoznać zepsute ogórki?

Niestety, nie zawsze ogórki kiszone się udają. Zdarza się, że niektóre słoiki ogórków kiszonych po prostu się psują. Po Zjedzeniu zepsutych kiszonych ogórków może dojść do niestrawności i pewnych nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego. Jednak, bardzo trudno est przeoczyć zepsuty ogórek kwaszony. Dlaczego? Bo jest on bardzo charakterystyczny. Bardzo często zepsute ogórki są miękkie. Zepsute ogórki kiszone mają również nieprzyjemny zapach. Co więcej, często można rozpoznać je zanim otworzymy słój – w popsutych ogórkach pływa kolorowy kożuch.

Kiszone ogórki a ogórki konserwowe – różnice

 

Zdarza się, że niektórzy wymiennie stosują nazwy ogórków kiszonych oraz ogórków konserwowych. W obu przypadkach mamy do czynienia z ogórkami gruntowymi, jednak pomimo, że dodaje się do ich zrobienia podobnych składników i przypraw, to jednak nieco inaczej przebiega proces ich przygotowania. Ogórki konserwowe robi się szybciej, ogórki kiszone wymagają dłuższego czasu przygotowania. Wszystko dlatego, ponieważ ogórki kiszone wymagają procesu fermentacji. Oprócz tego, ogórki konserwowe i kiszone różnią się w smaku. Różnice występują również w ilości witamin i minerałów. Ogórki kiszone, znane także jako ogórki kwaszone, są o wiele zdrowsze. Kiszone ogórki zawierają dostarczają organizmowi niezbędnych bakterii, które wspomagają utrzymanie flory jelitowej w dobrej kondycji. Wspomagają proces trawienia, zwiększają naszą odporność. Są one także znacznie mniej kaloryczne niż ogórki konserwowe i mają niższy indeks glikemiczny. Są lekkostrawne – jedzenie kiszonych ogórków jest bardzo zdrowe!