Chłodnik

Tradycyjny chłodnik litewski to pyszna zupa z botwinki z dodatkiem posiekanego koperku i śmietany. Dodaje się do niego także jogurt naturalny, ogórki gruntowe. Jest to jedna z zup podawanych na zimno – jak sama nazwa wskazuje. Jest to zupa wiosenno – letnia i wtedy zupa serwowana jest najcześciej. Dodatkami do niej mogą być ziemniaki, ale również jajka i różne, ulubione mięsa. Talerz chłodnika litewskiego w upalny dzień smakuje wyśmienicie! Nie jest to najbardziej popularna zupa w Polsce, jednak w niektórych regionach jest bardzo dobrze znana i często przyrządzana.

Jak zrobić chłodnik litewski? Przepis na tradycyjny chłodnik

Smak chłodnika jest specyficzny: troszkę słodki, ale bardzo orzeźwiający. Jeżeli lubisz zupy z buraków, chłodnik na pewno będzie Ci smakował, chociaż – ostrzegamy – nie jest to smak typowego barszczu. Już samym zaskoczeniem jest fakt, że podaje się go na zimno. Poza tym, jest w nim zsiadłe mleko w dużej ilości lub jogurt.

Główne składniki

Do przygotowania chłodnika litewskiego potrzebujemy:

  • 1 pęczek botwinki młodej
  • Pół litra bulionu (bulion warzywny lub bulion mięsny)
  • 400 g kefiru
  • 400 g śmietany 18%
  • Szczypiorek siekany – 3 łyżki
  • 2 ogórki świeże
  • Połówka ząbka czosnku
  • 1 łyżeczka octu

Przygotowanie

  1. Botwinkę dokładnie myjemy pod zimną bieżącą wodą
  2. Buraczki wraz z botwinką  obieramy i kroimy bardzo drobno  
  3. Bulion przelewamy do garnka, podgrzewamy i dodajemy przygotowaną botwinkę
  4. Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu kilkanaście minut
  5. Studzimy
  6. Ogórek ścieramy na tarce drobno
  7. Kiedy zupa będzie schłodzona, dodajemy kefir, śmietanę i resztę składników.
  8. Następnie trzeba też dodać przyprawy oraz ocet do smaku.
  9. Wszystko dokładnie mieszamy i wkładamy do lodówki.

Klasyczny chłodnik litewski podajemy z ugotowanym jajkiem, albo ziemniakami. Można też jeść go solo. Warto jeść chłodnik mocno schłodzony.

Zupa na upalne dni

Kiedy na dworze upał, doskonałym daniem będą chłodniki. Powyżej przedstawiony chłodnik litewski tradycyjny, to nie jedyna propozycja, którą można wykorzystać w lecie. Jest także inna wersja chłodnika litewskiego, a dokąłdniej mówiąc jest ich wiele! Można zrobić chłodnik gaspacho, chłodnik z ogórka i fety, chłodnik pomidorowo bazyliowy, chłodnik z pora i ziemniaków, z groszku i mięty, ze szczawiu, chłodnik pomidorowy oraz chłodnik ogórkowy – wybór jest naprawdę duży. Zupa syci, ale nie obciąża i naprawdę fantastycznie nadaje się na upalne dni.