Żurek przepis

Na wielkanocnym obiedzie nie może zabraknąć oczywiście żurku. Tradycyjny żurek wielkanocny to przysmak wszystkich Polaków. Jego jasny kolor, kremowa konsystencja i dodatek jajka sprawiają, że jest to danie, które zawsze kojarzy się ze świętami. Oprócz jajka w żurku może znaleźć się również kiełbasa. Zupa żurek jest pyszna i sycąca! Chcesz wiedzieć, jak ugotować żurek? Zapraszamy do skorzystania z naszego przepisu!

Żurek, a właściwie żur – co to takiego?

Żurek staropolski to zupa jasna, przyrządzana na bazie mięsa oraz zakwasu. Zupa charakteryzuje się specyficznym smakiem, nieco kwaśnym. Jest to typowe danie z kuchni polskiej, chociaż znane jest także na Białorusi, a także w Czechach i Słowacji, a więc u naszych bliskich sąsiadów. W Czechach zupa znana jest pod nazwą kyselo. Żurek wielkanocny to dla niektórych barszcz biały – należy pamiętać, że w różnych częściach kraju te same potrawy mogą nazywać się nieco inaczej Żurek wielkanocny tradycyjny jest smaczny, lubiany przez wielu z nas, chociaż dzieci mogą za nim nie przepadać z powodu tego nieco kwaśnego smaku. Żurek wielkanocny tradycyjny nie jest bardzo skomplikowany w przyrządzeniu, dlatego zachęcamy do przygotowania tego dania na święta!

Żurek wielkanocny – przepis

Składniki

  • Mąka – 2 łyżki
  • Woda – 2 litry
  • Kiełbasa biała – 600-700 g
  • Zakwas żurek – 2 szklanki
  • Jajka – 4-5 sztuk
  • Śmietana – 3 łyżki
  • Majeranek – 2 łyżki
  • ziele angielskie – kilka sztuk
  • Pieprz – szczypta
  • Sól – szczypta

Przygotowanie

1.    Jajka ugotuj na twardo, kroimy w ćwiartki, odstawiamy.

2.    Wodę wlej do garnka i zagotuj.

3.    Do gotującej się wody włóż kiełbasę i gotuj przez kilka minut.

4.    Ugotowaną kiełbasę wyciągamy z wody, kroimy i znów wrzucamy do tego samego garnka.

5.    Dodajemy zakwas

6.    Do zupy dodajemy śmietanę i mąkę wcześniej wymieszane

7.    Doprawiamy do smaku przyprawami.

Jak podawać żurek?

Najpierw należy poukładać ćwiartki jajka ugotowanego na twardo na głębokich talerzach. Następnie zalewamy je żurek. Najlepiej, aby był gorący, wtedy jego smak jest wyjątkowy. Jeżeli nie lubisz jajek, możesz podać zamiast nich ziemniaki. Warto jednak pamiętać, aby gotować je osobno. Jeżeli będzie to uroczysty obiad, na który zapraszasz większą ilość gości i nie znasz ich preferencji i upodobań, to warto na stole położyć zarówno ziemniaki, jak i jajka, a także ptysie oraz grzanki dla osób, które z jakichś powodów nie lubią jajek lub ziemniaków. Ptysie oraz grzanki to także dobre rozwiązanie dla dzieci, które z tymi właśnie dodatkami zjedzą żurek – barszcz biały znacznie chętniej.

Żurek – składniki można modyfikować

Jak już zostało wspomniane, jeżeli nie lubisz jajka można wymienić na ziemniaki. Z kolei, jeżeli nie lubisz kiełbasy białej, możesz zamienić ją na inną kiełbasę lub inny rodzaj mięsa, np. żeberka. Z kolei jeżeli w ogóle nie lubisz takich dodatków do zupy żurek możesz dodać po prostu grzanki, albo ptysie. Warto także dodać, że żur może różnić się od siebie w zależności od regionu, o czym już wspominaliśmy. Nie zmienia to jednak faktu, że tej pysznej zupy, nie powinno zabraknąć na naszych stołach w święta Wielkiej Nocy.