Lemoniada

Lemoniada to pyszny napój, bardzo orzeźwiający. Składa się z wody, cukru oraz cytrusów, najczęściej cytryny. Najczęściej przygotowuje się go letnią oporą, aby ugasić pragnienie. Domowa lemoniada cytrynowa jest znacznie lepsza niż ta, która można kupić w sklepie. Poniżej przedstawiamy przepis na bardzo prostą i pyszną lemoniadę!

Domowa lemoniada cytrynowa – sprawdzony przepis

Do przygotowania orzeźwiającej lemoniady nie potrzeba wielu składników. Wystarczy zaledwie kilka cytrusów i kilka innych składników, aby móc cieszyć się pysznym napojem. Przygotowanie lemoniady domowej jest bardzo proste!

Składniki na orzeźwiającą lemoniadę

 • 4 cytryny 
 • 2 pomarańcze 
 • 1 limonka 
 • 4 łyżki cukru 
 • 3 gałązki mięty 
 • 1 litr wody 
 • kostki lodu 

Przygotowanie owocowej lemoniady

 1. Przygotowanie lemoniady warto zacząć od zrobienia domowego syropu miętowego. Co trzeba zrobić? Przygotować patelnię, położyć na niej liście mięty (mogą być to całe gałązki), dodać kilka łyżek wody i cukier. Wszystko podgrzewamy na patelni, aż stworzymy gęsty, aromantyczny syrop. 
 2. Kiedy syrop jest już gotowy, przygotowujemy sok z cytrusów. Jak można się spodziewać, wystarczy wycisnąć z nich cały sok. Warto jednak, z każdego owocu, a więc z limonki, pomarańcza oraz cytryny, odłożyć po kilka plasterków, aby można było wrzuć je do dzbanka z lemoniadą. 
 3. Przed pokrojeniem i wyciśnięciem cytrusów, należy je bardzo dokładnie umyć! 
 4. Do dzbanka wlewamy wodę, następnie przygotowany syrop oraz sok z kawałkami owoców. Wszystko bardzo dokładnie mieszamy. 
 5. Przed podaniem dodajemy kostki lodu. 

Lemoniada z plasterkami cytryny jest idealna na upalne dni. Jednak, listki mięty i cytryna, to tylko propozycja. Składnikiem domowej lemoniady mogą być również inne składniki, np. do lemoniady można dodać kawałki arbuza, a nawet truskawki! Można także zrezygnować z dodatku cukru lub znacznie go ograniczyć, albo zastąpić go odrobiną miodu. O smaku lemoniady będzie decydowało wiele szczegółów. Pamiętajmy, że najważniejszym i najbardziej cennym składnikiem lemoniady jest po prostu woda – napój ten ma nawadniać. Lemoniada domowej roboty nie tylko chłodzi, ale również doskonale gasi pragnienie. Życzymy smacznego!