Pierogi leniwe

Pierogi leniwe znane są pod wieloma nazwami. W dużej mierze zależy to od regionu. Mówimy na nie także kluski leniwe, albo kopytka. Wykonuje się je z maki pszennej, jajek i sera. Powinny być delikatne w smaku i rozpływające się w ustach! Podaje się je z roztopionym masełkiem i bułką tartą, albo na słodko, z masłem i cukrem. Kluseczki te uwielbiane są zarówno przez dzieci jak i przez dorosłych.

Leniwe pierogi – przepis

Leniwe kluski wcale nie są takie leniwe – szybko znikają z talerzy! Chcesz wiedzieć, jak zrobić kluski leniwe? Nasz przepis na pewno Ci się przyda! Domowe pierogi leniwe z tego przepisu wychodzą wybornie!

Składniki na pierogi leniwe

  • Pół kg twarogu półtłustego
  • 2 jajka
  • Pół szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżki masła
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 2 łyżki cukru (opcjonalnie)

kluski leniwe – przygotowanie

  1. Przygotowanie klusek leniwych rozpoczynamy od przygotowania sera. Ser tłusty lub półtłusty przepuszczamy przez maszynkę. Nie może być zwarty. Do sera dokładamy mąkę, sól, a także miękkie masło. Masło może być roztopione, ale uwaga – powinno być schłodzone. Przy dodawaniu maki bądź ostrożnym. Najpierw dodaj trochę maki, później resztę. chodzi o to, aby ciasto nie było zbyt twarde. Jeżeli jego konsystencja jest juz zbyt twarda, nie musisz dodawać całej przygotowanej porcji maki.
  2. Jajka rozbijamy, do sera dodajemy żółtko. Białko przekładamy do innej, suchej miski.
  3. Całość dokładnie mieszamy.
  4. Uwaga! Jeżeli chcesz zrobić kluski bezglutenowe, dodaj bezglutenową mąkę. dodając make jaglana, uzyskasz kluski jaglane.
  5. Ubijamy pianę z białek na sztywno i dodajemy do masy serowej. Delikatnie mieszamy.
  6. Formujemy kluseczki. Najpierw z porcji ciasta robimy wałeczek, następnie delikatnie go spłaszczamy, a później kroimy pod kątem, tak, aby wyszły zgrabne kluski. wszystko to robimy na stolnicy oproszonej mąką.
  7. Przygotowujemy wodę, gotujemy ją w garnku. Na gotującą się wodę, wrzucamy porcję kluseczek. Woda ma się gotowaĆ odrobinę.
  8. Kluseczki wyciągamy z wody, kiedy wypłynął.

Z tego przepisu można wykonać ekspresowe pierogi leniwe. Jak widać, wystarczy tylko kilka składników, które pozwalają przygotować naprawdę pyszne danie! A jaki jest do leniwych pierogów najlepszy dodatek? To już musicie wybrać sami! Niektórzy wolą, aby kopytka miały raczej smak wytrawny, a inni nie wyobrażają sobie kopytek inaczej niż na słodko. Kluski leniwe podajemy na wiele sposobów! Połączenie pieroga leniwego z cukrem to prawdziwe niebo w gębie. Polecamy i życzymy smacznego!

W kuchni – jak wiadomo – można, a nawet trzeba eksperymentować. Niektórzy do zrobienia kluseczek wykorzuytuja mieszanki mak, np. maki pszennej, maki jaglanej i odrobiny mąki ziemniaczanej. W wielu domach leniwe kluski robi się z dodatkiem ziemniaków – nie jest to jednak konieczne. Gotowanie leniwych klusek jest szybkie. Ekspresowe kluski leniwe robi się zaledwie w 30 minut! Proste kluski leniwe polubią Twoje dzieci, ale Ty sam również będziesz się z nimi zajadał, zwłaszcza, kiedy będą zrobione na słodko! Wszystkim zyczymy smacznego!