Ciasto na pierogi – przepis babci
Jak zrobić idealne ciasto na pierogi? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, przypominając sobie jakie pierogi robiła mama lub babcia – idealne ciasto pierogowe, wyjątkowy, delikatny smak. Jeżeli chciałbyś odtworzyć w smaku idealne ciasto, koniecznie sprawdź poniższy przepis. Przygotowanie ciasta pierogowego nie jest bardzo trudne, ważne jest jednak, aby przestrzegać proporcji i nie zapomnieć o kilku ważnych szczegółach. Niektórzy będą zachwalać pierogi Ewy, inni pierogi Magdy Gessler, jednak najlepsze są te tradycyjne!
Przepis babci na najlepsze ciasto pierogowe
Jakie powinno być ciasto? Przede wszystkim sprężyste, które łatwo się wałkuje, które będzie cienkie, ale nie będzie się rozrywało. Warto również poznać jeden przepis, który będzie pasował do wszystkich pierogów, bez względu czy będą to pierogi ruskie, pierogi z mięsem czy pierogi z owocami. Przedstawiamy sprawdzony przepis, dzięki któremu wyjdzie delikatne ciasto.
Do przygotowania pierogów potrzebujemy:
- 50 g mąki pszennej – typu 400 lub 450
- 280 ml ciepłej wody lub gorącej wody
- Olej – 1 łyżka
- Sól
Przygotowanie ciasta
- Pracę nad przygotowaniem ciasta należy zacząć od przesiania mąki. Może zdarzyć się, że w mące są grudki lub jest zanieczyszczona – sitko pomaga odseparować zabrudzenia, a po przesianiu mąka staje się puszysta. Najważniejszym składnikiem najlepszego ciasta jest właśnie mąka – powinniśmy szukać do pierogów najlepszych, sprawdzanych mąk!
- Do mąki dodajemy olej, sól oraz wodę. Można dodawać po jednym ze składników lub wymieszać je w osobnej miseczce i przelać do mąki
- Początkowo wszystkie składniki mieszamy używając szpatułki, kiedy wstępnie się połączą, ciasto wyrabiamy ręcznie.
- Wyrabianie cista to najbardziej czasochłonne zajęcie – należy wyrabiać ciasto około 10-15 minut, dość intensywnie, dwoma rękami. Powinno być gładkie, elastyczne.
Całość ciasta byłaby bardzo trudna do rozwałkowania, dlatego warto podzielić je na kilka mniejszych porcji. Kiedy pierwsza z nich wałkujemy, część ciasta powinna zostać przykryta ściereczką, aby nie straciła na wilgotności (jeżeli masz czas, ciasto odstaw na 15 minut, nie jest to jednak konieczne).
Pierogi bezglutenowe
A jak zrobić najlepsze pierogi bezglutenowe? To również nie jest bardzo trudne. Nie możemy użyć składników klasycznego ciasta, jednak z poniższych składników ciasto wyjdzie idealne dla osób, które nie mogą jeść mąki i innych produktów z glutenem.
Aby zrobić najlepsze ciasto na pierogi bezglutenowe potrzebujemy:
- 300 g mąki kukurydzianej
- 40 g mąki ziemniaczanej
- 2 jajka
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 300 ml wody.
Pierogi bezglutenowe ciasto – przygotowanie
Mąki, jajka oraz oliwę mieszamy w dużej misce. Następnie dolewaj wodę, aby uzyskać ciasto o zadawalającej konsystencji – gładkie, miękkie, jednak nie lepiące się do rąk. Czas wyrabiania ciasta ręką to ok. 10 -15 minut.
Kilka cennych wskazówek dla udanego ciasta
Chcąc zrobić idealne ciasto na pierogi, elastyczne ciasto, należy przestrzegać kilku wskazówek, które ułatwiają pracę.
Przede wszystkim, jeżeli robisz ciasto po raz pierwszy, pamiętaj, że musisz przygotować sobie dość spory kawałek tzw. przestrzeni roboczej – blatu lub stolnicy, które należy posypać mąką, aby cisto się nie przylepiało do powierzchni.
Po drugie woda – to naprawdę ważne, aby była ciepła – nie powinna być chłodna, raczej też nie wrzątek. Ale ciepła i bardzo ciepła może być! Dlaczego? Dzięki niej zrobisz miękkie ciasto.
Tajemnicą udanego ciasta jest oczywiście mąka, o czym już wspominaliśmy. Powinna być to mąka sprawdzona, wysokiej jakości, przesiana.
A co z jajkami? Niektórzy do pierogowego ciasta dodają jajka. Nie warto tego robić. ciasto z jajkiem niekoniecznie będzie smaczniejsze, a na pewno będzie znacznie twardsze, a wiec trudniejsze w rozwałkowaniu, dłużej trzeba będzie je gotować, a smak również może nie zachwycić! Jeżeli jednak decydujesz się dodać jajko, bo uważasz, że tak właśnie należy, nie zapomnij wtedy o tym, że dodać należy miękkie masło.
Lepienie pierogów
Oczywiście ciasto na pierogi to nie wszystko. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kulinariami, również lepienie pierogów może przysporzyć kłopotów. Do lepienia pierogów nie trzeba mieć wyjątkowych zdolności. Lepi się je szybko. Po rozwałkowaniu ciasta, należy odbić na cieście kółka za pomocą np. kubka lub szklanki, lub, jeśli wolimy, pokroić ciasto w gruba kratę. Na przygotowane fragmenty ciasta kładziemy farsz, zamykamy pieroga i zlepiamy go. Pierogi układamy na talerzu wcześniej delikatnie oprószonym mąką. Pierogi można gotować od razu lub zamrozić je – zamrożone pierogi smakują tak samo dobrze!