Nalewka z wiśni

Nalewka z wiśni i to jedna z najpyszniejszych nalewek, które można wykonać w domu. Nalewka wiśniowa nazywana jest również wiśniówką, chociaż oczywiście nazewnictwo może nieco wprowadzać w błąd. Wiśniówka kojarzy się nam z kolorową wódką, która możemy kupić w sklepie, natomiast nalewka wiśniowa ma zupełnie inny smak, znacznie głębszy. Wielu znane są także dobroczynne właściwości nalewki wiśniowej, o czym napiszemy w tym artykule. Zachęcamy do przygotowania nalewki wiśniowej z naszego przepisu!

Jak zrobić domową nalewkę?

Aby zrobić nalewkę z owoców wiśni, potrzebujemy trochę zapału chęci, trochę cukru, spirytus i oczywiście same owoce wiśni. Oczywiście czeka nas nieco pracy, a także potrzebny jest czas – około dwóch tygodni. Przede wszystkim warto zadbać o dobrą jakość wiśni. Powinny być dojrzałe i zdrowe. Nalewki najlepsze wychodzą z owoców, które rosną na przydomowych drzewach – jeżeli jesteś właścicielem sadu wiśniowego, albo nawet kilku drzewek, prawdziwy szczęściarz z Ciebie! Do przygotowania domowej nalewki można wykorzystać zarówno wiśnie niedrylowane jak i wiśnie drylowane. w poniższym przepisie w roli głównej występują wiśnie niedrylowane, ale na końcu wyjaśnimy różnicę pomiędzy wiśniówką robioną z wiśniami z pestek i bez nich.

Składniki nalewki wiśniowej

Jest to przepis na wiśniówkę, z którego wychodzą 2 litry domowego likieru.

  • 2 kg wiśni niedrylowanych
  • Pół litra spirytusu 95% (spirytus rektyfikowany)
  • 1 l wódki 40%
  • Pół kg cukru

Będzie potrzebny także słój o pojemności około 4 litrów oraz drugi, trochę mniejszy.

Przygotowanie

  1. Do dużego słoja dodajemy 2 kg owoców wiśni
  2. Dodać 500 ml wódki
  3. Dodać 500 ml spirytusu
  4. Słoik zakręcamy i delikatnie mieszamy
  5. Odstawiamy w ciemne, ale ciepłe miejsce.
  6. Każdego dnia, przez około 2 tygodnie, delikatnie poruszaj słoikiem. Możesz także odkręcić go co jakiś czas.
  7. Po dwóch tygodniach, kiedy wiśnie stracą już swoja pierwotna barwę, odlej do drugiego słoika nalewkę, zakręć i odstaw w to samo miejsce.
  8. Do wiśni dodajemy pozostała wódkę oraz cukier. Słój pozostawiamy w ciepłym i ciemnym miejscu.
  9. Po około 3-4 dniach, odcedzamy wiśnie zasypane cukrem i przelewamy do dużego słoja z nalewką.
  10. Jeżeli w słoju znajdują się jakiekolwiek resztki owoców, przecedzamy dokładnie i odstawiamy słój jeszcze na kilka dni do ciemnego i ciepłego miejsca.
  11. Nalewkę przelewamy do butelek.  

Warto opisać butelkę z nalewką, tak aby mieć pewność, kiedy została zrobiona.



Drylować wiśnie, czy nie drylować? – oto jest pytanie!

Domowa nalewka wiśniowa może zostać zrobiona z wiśni z pestkami i bez pestek. Od tego, który sposób wybierzemy będzie zależał smak nalewki. Pestki wiśni nadają nalewce migdałowy posmak. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się na nalewkę z wiśni z pestkami mamy gwarancję, że zrobimy ją znacznie szybciej. Warto wiedzieć, że pestki wiśni zawierają szkodliwa substancje. Przyjmowana w dużych ilościach może szkodzić organizmowi. Dlatego wiele osób dryluje jednak wiśnie do nalewki. Decyzja należy do Ciebie – proporcje oraz wykonanie w każdej z wersji są takie same.

Właściwości nalewki z przepisu babci

Wiśnie mają w swoim składzie wiele cennych składników. Zawierają mnóstwo witaminy C, polifenolii, antocyjanów, które zapobiegają chorobom układu krążenie. Ważna jest także melatonina ułatwiająca zasypianie, miedź, witamina B, potas. Picie nalewki z wiśni reguluje ciśnienie tętnicze, wspomaga pracę żołądka oraz jelit oraz ułatwia eliminacje toksyn z organizmu. Działa również odprężająco i wzmacnia układ odpornościowy. Należy jednak pamiętać, że jest to alkohol. Dlatego, tak ważne jest, aby spożywać go w bardzo małych ilościach, aby skutek picia nalewki nie był odwrotny do zamierzonego.