Gofry
Niemal wszyscy uwielbiają słodkości i desery. Jednym z deserów, które cieszą się dużym powodzeniem, zwłaszcza latem, są gofry. Bardzo często możemy spotkać budki z goframi, w których sprzedawane są z najróżniejszymi dodatkami. Nie musimy jednak kapować gofrów na mieście. Można zrobić je samemu w domu! Przepis jest bardzo prosty, a wykonanie jeszcze łatwiejsze! Potrzebujesz tylko kilku składników, m.in. mąki pszennej, cukru waniliowego, cukier, trochę proszku do pieczenia, jajka, a także gofrownice. Poniżej przedstawiamy prosty przepis na pyszne gofry, gofry chrupiące ze świeżymi owocami i bitą śmietaną!
Gofry belgijskie – prosty przepis
Składniki na gofry idealne
- 230 g masła
- 3 jajka
- 1 szklanka cukru
- 1/3 szklanki mleka
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 16 g drożdży świeżych
- 2 szklanki mąki pszennej
- Przygotowujemy naczynie, w którym mieszamy mleko, ekstrakt z wanilii, masło, a także jajka w całości.
- Dodajemy przygotowana mąkę oraz drożdże.
- Mieszamy mikserem, przykrywamy i odstawiamy na około 1 godzinę.
- Po ponad godzinie, kiedy ciasto podwoi swoją ilość, dodajemy cukier i delikatnie mieszamy.
- Ciasto nakładamy na rozgrzaną gofrowicę.
Jak zrobić gofry? Przepis na chrupiące gofry klasyczne
- 280 – 300 g maki pszennej
- 1.5 szklanki mleka
- 90 g oleju
- 3 jajka
- Proszek do pieczenia – 1 łyżeczka
- Cukier i sól do smaku
- Lekko podgrzej mleko
- Do jednej miski włóż żołtka jajek, dodaj mleko i olej roślinny. Wszystko wymieszaj mikserem, aby powstała gładka masa.
- Białko jajka wlej do suchej miski, dodaj szczyptę soli i ubijaj mikserem do uzyskania sztywnej piany. Dodaj cukier i ubijaj dalej, aż białka będą gładkie i puszyste.
- Ubita piane dodawaj powoli do wcześniej zrobionego ciasta delikatnie mieszając.
- Gofrownicę należy nagrzać, wcześniej smarując ją niewielką ilością oleju.
- Ciasto wylewamy do gofrownicy małą chochelką
- To jak długi będą piekły się gofry, zależy od gofrownicy i jej mocy. Najczęściej jest to ok. 2-4 minut.
Pieczenie gofrów jest bardzo proste. Łyżeczka proszku do pieczenia, łyżeczka cukru waniliowego, kilka łyżek mąki, jajka i już masz skadniki na pyszną, słodką przekąskę. Oprócz powyższych przepisów, możesz także skusić się na gofry bąbelkowe. Bardzo często dodaje się do tych gofrów również miód, który nadaje im złocistego koloru i nietuzinkowego smaku. Aby uzyskać bąbelkowe gofry potrzebna jest także specjalna gofrownica. Jeżeli nie masz jeszcze gofrownicy, koniecznie kup! Nie musisz kapowac gofrownicy profesjonalnej, jest wiele modeli w dobrych cenach!
Kilka cennych porad
- Upieczone gofry należy jeść od razu, gdyż po chwili tracą swoją chrupkość.
- Ciasto należy wlewać do naprawdę mocno rozgrzanej gofrownicy
- gofrownicę smarujemy odrobiną oleju tylko przed pierwszym pieczeniem. Przy pieczeniu kolejnych gofrów nie trzeba tego robić.
- Do ubijania piany zamiast cukru kryształy, łyżka cukru pudru sprawi, że masa będzie naprawdę gładka
- Dobre gofry będą doskonałą słodką przekąską, ale jeżeli ich dodatkiem będzie masło orzechowe lub konfitura, mogą być też śniadaniem!
Jak podawać gofry?
Gotowe gofry podawaj…. no właśnie, jak? Gofry można podawać na wiele sposobów. Najcześciej spotykamy gofry z bitą śmietana i owcami, ale możliwości jest znacznie więcej. Można podawać je tylko z bitą śmietaną, albo z bitą śmietaną i posypką. Borówki, banany i truskawki, a czasem także maliny to najczęściej wykorzystywanymi owoce. Doskonale smakują również kremem czekoladowym, a nawet same! Gofry można jeść z ulubionymi dodatkami, np. dżemem.
Pyszne gofry i ich historia
Gofr to bardzo interesujący deser. Jego historia sięga 1200 roku, kiedy to została wymyślona i wykonana pierwsza gofrownica. W Europie gofry były niezwykle popularne, a mieszankę cista robiono naprawdę różnie – wszystko zależało od tego, ile miało się pieniędzy. Klasa najbiedniejsza robiła gofry z ciasta, które składało się tylko z maki i wody, klasy bogatsze dodawały mleko, jajka, masło, a często także miód! Taka masa była słodka, delikatna i pyszna! Dopiero w XVII wieku gofry trafiają z Europy do Ameryki. Stają się niezwykle popularne, zarówno na słodko, jak i na słowo. Początek XX wieku przynosi elektryczne gofrownice jeszcze bardziej popularyzując ten przysmak w Ameryce. Najpopularniejsze jednak na świecie są gofry belgijskie.