Ogórki konserwowe

Jak zrobić ogórki konserwowe? Wiele osób zadaje to pytanie nie tylko w swoich rodzinnych domach, ale często właśnie jako zapytanie do wyszukiwarki internetowej, szukając najlepszych przepisów na smaczne i domowe ogórki konserwowe. Aby zrobić kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt, a nawet więcej pysznych ogórków konserwowych potrzebujemy przede wszystkim sprawdzonych składników, a zwłaszcza ogórków gruntowych znanego pochodzenia. Wykonanie ogórków konserwowych nie jest trudne, a jest to produkt spożywczy niezwykle zdrowy zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Poniżej przedstawiamy przepis na idealne ogórki konserwowe!

Ogórki konserwowe – przepis

Sprawdzony przepis oraz ogórki dobrej jakości to gwarancja doskonałego smaku. Koniecznie sprawdź nasz najlepszy przepis! Poniżej przedstawiamy listę składników, wykonanie, a także kilka niezbędnych informacji, aby przyrządzić ogórki ideale!

Składniki

Jest to przepis na 12 słoików 900 ml. Jeżeli chcesz więcej lub mniej, zrób 24 lub 6 słoików, zachowując odpowiednie proporcje. W tym przypadku to bardzo proste.

  • 4 kg małych ogórków gruntowych
  • 4 szklanki octu spirytusowego 10%
  • 4 litry wody
  • Szklanka cukru
  • 4 łyżki soli
  • 4 marchewki
  • 2 cebule
  • 6 ząbków czosnku
  • 12 łyżeczek ziaren gorczycy
  • 2 łyżeczki pieprzy czarnego ziarnistego
  • 24 ziarna ziela angielskiego
  • 12 liści laurowych
  • 6 gałązek kopru
  • 2 małe lub 1 duży korzeń chrzanu

I oczywiście odpowiednia ilość słoików. Słoiki powinny być nowe, umyte i wyparzone, suche, albo słoiki już używane z nowymi zakrętkami.

Przygotowanie

Przygotowanie zalewy do ogórków

  1. Do garnka wlewamy wodę, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz czarny. Po zagotowaniu wody, dodajemy sól.
  2. Kiedy całość się zagotuje, dodajemy także cukier i gotujemy przez kilka minut.
  3. Zalewę odstawiamy , wlewamy ocet, mieszamy i odstawiamy do przestudzenia.
  1. Cebulę kroimy na małe kawałki (1 cebula = 6 kawałków)
  2. Marchewkę myjemy, obieramy, kroimy na plasterki lub małe kawałki.
  3. Wszystko wkładamy do słoników
  4. Do każdego słoika dodajemy też gałązkę kopru oraz po łyżeczce ziaren gorczycy, a także pół ząbka czosnku i małe kawałki chrzanu.
  5. Dokładnie myjemy ogórki i układamy je bardzo ściśle w słoikach, pionowo, jaśniejszą częścią ku górze. Jeżeli na Górze słoika jest miejsce, można małe ogórki ułożyć poziomo. Układamy je tak, aby wypełnimy cały słoik.
  6. Słoiki zalewamy przygotowaną wcześniej zalewą i mocno zakręcamy

Pasteryzowanie

Słoiki z ogórkami należy pasteryzować. W tym celu do szerokiego garnka wlewamy wodę i wkładamy do niego słoiki. Wody ma być tyle, aby nie sięgała wyżej niż do połowy słoików. Doprowadzamy wodę do wrzenia, następnie zmniejszamy moc i pasteryzujemy kilka minut. Później słoiki wyciągamy. Ogórki konserwowe odstawiamy i czekamy aż się przestudzą i możemy schować je w ciemne miejsce, np. do spiżarni lub piwnicy.

Ogórki konserwowe są bardzo zdrowe i mają mnóstwo witamin, zwłaszcza A, K, D, a także witaminy z grupy B. Znane są z tego, że odkwaszają organizm, dostarczają fosfor, magnez, miedz, wapń i sporą ilość błonnika. Z pewnością nie powinno ich zabraknąć w diecie dzieci i osób dorosłych. Ogórki są dodatkiem do wielu dań. Mogą być pyszną przekąską samą w sobie, można dodawać je jako składnik kanapek, można podawać je na stół podczas przyjęcia, dokładać do różnych sałatek, a także są doskonałe jako dodatek do drugiego dania, zwłaszcza do tradycyjnych ziemniaków i kotleta. Ogórki konserwowe smakują wyśmienicie!