Orzechówka

Orzechówka to bardzo popularna nalewka. Robi się ją z niedojrzałych orzechów włoskich. Nalewka orzechowa ma wiele właściwości zdrowotnych, działa pozytywnie na nasz organizm, kiedy atakowany jest przez niektóre pasożyty lub kiedy zmagamy się z dolegliwościami żołądkowymi, wymiotami, biegunka i zgagą. Niestety, należy pamiętać, że nie każdy może spożywać nalewkę, o czym napiszemy w poniższym artykule. Poza tym pamiętajmy, że jest to alkohol. Nalewkę pija się w bardzo małych ilościach, w celach leczniczych i nie profilaktycznie. Zapraszamy do zapoznania się ze sprawdzonym przepisem na orzechówkę!

Jeżeli cierpisz na jakąkolwiek dolegliwość, przede wszystkim należy się udać do lekarza u celu uzyskania diagnozy. Nalewka nie jest lekarstwem! M jedynie dobroczynne działanie. Nic nie zastąpi osobistej porady lekarskiej!

Nalewka z zielonych orzechów włoskich – przepis

Składniki na orzechówkę

  • 20 – 25 sztuk zielonych orzechów włoskich
  • ½ litra spirytusu 96%
  • ½ litra wódki 40%
  • 1.5 szklanki cukru
  • 1 szklanka wody
  • Jeżeli lubisz smak korzenny i smak przypraw: Kilka sztuk goździków, kora cynamonu, laska wanilii

Przygotowanie nalewki orzechowej

  1. Zielone orzechy włoskie należy dokładnie umyć
  2. Kroimy je na ćwiartki (nie jest to trudne, bo orzechy są dość miękkie, warto jednak użyć bardzo ostrego noża)
  3. Kawałki orzechów wkładamy do dużego słoja lub gąsiora i zasypujemy cukrem
  4. Słój zakręcamy i odstawiamy na conajmniej 2 tygodnie do ciemnego i ciepłego miejsca
  5. Po tym czasie do słoja wlewamy wódkę oraz spirytus oraz wodę
  6. Odstawiamy znów w ciemne miejsce na okres ok. 6 tygodni.
  7. Po tym czasie nalewka powinna być już w pełni gotowa. Należy przecedzić ją przez gęste sito.
  8. Nalewkę przelewamy do butelki z zakrętką.

Jesteśmy pewni, że nalewka z orzecha włoskiego stanie się nieodłącznym elementem zarówno Twojego barku jak i apteczki. Nalewka z orzecha włoskiego powinna znaleźć się w każdym domu!

Nalewka orzechowa – właściwości

Orzechówka ma wiele właściwości zdrowotnych. Medycyna naturalna orzechy włoskie traktuje bardzo poważnie, owoce orzecha włoskiego stosowane są jako lekarstwo od dawnych czadów. Przede nalewkę można przyjmować w czasie niestrawności, podczas nudności i wymiotów, zgagi i biegunki. Sprawdza się przy zatruciach pokarmowych, pasożytniczym zakażeniu układu pokarmowego oraz w hipercholesterolemii. Oczywiście mowa tu o bardzo niewielkiej ilości, specjaliści mówią o maksymalnie 40 kroplach nalewki na dzień. Nalewka z orzechów jest alkoholem, dlatego picie jej w większych ilościach z pewnością nie pomoże na żadna z powyższych chorób i dolegliwości. Nie należy stosować jej także profilaktycznie.

Czy każdy może pić orzechówkę?

Pomimo, że właściwości zielonych orzechów są znane nie zaleca się picia nalewki w przypadku osób chorych na cukrzycę, wrzodami żołądka, refluksem żołądkowo przełykowym, nietolerancją alkoholową oraz alergią na orzechy włoskie. W powyższych przypadkach należy absolutnie zrezygnować z przyjmowania tej nalewki.

Kilka cennych wskazówek przy robieniu orzechówki

Bardzo ważne jest to, aby orzechówkę zrobić np. w lipcu, kiedy to orzechy są jeszcze zielone, miękkie i niedojrzałe. Zbieramy je wraz z łupina i wraz z nią wykorzystujemy.

Wszystkie czynności związane z obróbką orzechów wykonujemy w rękawicach, ponieważ orzechy brudzą i bardzo trudno później domyć ręce.

W trakcie robienia nalewki, będzie zmieniała ona kolor. Po pierwszych dwóch tygodniach nalewka powinna mieć kolor zielono-żółty. Jednak, później szybko będzie stawał się brązowy. Po 6 tygodniach nalewka powinna mieć już kolor brązowy. Piękny brunatny kolor świadczy o tym, że nalewka jest już gotowa.

Aby nalewka z orzechów włoskich uzyskała najlepszy możliwy smak, koniecznie trzeba trochę poczekać. Chociaż po 8 tygodniach od rozpoczęcia jej robienia teoretycznie jest gotowa do spożycia, to tak naprawdę jej smak, głęboki i niezrównany z niczym innym, pojawia się po min. 6 miesiącach. Najlepiej, aby butelkę z nalewką otworzyć nawet po roku!