Ciasto na pierogi

Pierogi to jedno z najpopularniejszych dań w Polsce. Każdy lubi pierogi, tym bardziej, że można podawać je z najróżniejszymi dodatkami: pierogi z serem, pierogi ruskie, pierogi z jagodami, z truskawkami, ze szpinakiem – możliwości jest naprawdę wiele! Dzisiaj przedstawimy najlepsze ciasto na pierogi. Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić ciasto – idealne ciasto pierogowe podpowiadamy!

Jak zrobić ciasto? Najlepsze ciasto na pierogi – przepis

Delikatne ciasto sprawia, że ugotowane pierogi są naprawdę bardzo smaczne. Dlatego tak ważne jest, aby zrobić idealne ciasto – to od niego zależy smak, ale także to elastyczne ciasto gwarantuje dobry wygląd pierogów. Poniżej przedstawiamy przepis na przygotowanie pierogów idealnych, a właściwie idealnego ciasta.

Składniki na idealne ciasto

  • 50 g mąki pszennej – typu 400 lub 450
  • 280 ml ciepłej wody lub gorącej wody 
  • Olej – 1 łyżka
  • Sól
  • 1 łyżka masła

Przygotowanie ciasta – elastyczne ciasto na pierogi

  1. Pracę nad przygotowaniem ciasta należy rozpocząć od przesiania mąki przez sito. Może zdarzyć się, że w mące są grudki lub jest zanieczyszczona – sitko pomaga odseparować zabrudzenia, a po przesianiu mąka staje się puszysta. Zatem mąkę przesiej do miski. Najważniejszym składnikiem najlepszego ciasta jest właśnie mąka – powinniśmy szukać do pierogów najlepszych, sprawdzanych mąk!
  2. Do mąki dodajemy olej, sól oraz wodę. Można dodawać po jednym ze składników lub wymieszać je w osobnej miseczce i przelać do mąki. Jeżeli chcesz przygotować elastyczne ciasto pierogowe, dodaj do niego łyżkę masła.
  3. Wszystkie składniki mieszamy używając szpatułki. Jeżeli składniki się połączą, ciasto wyrabiamy ręcznie.
  4. Wyrabianie cista to najbardziej czasochłonne zajęcie – należy wyrabiać ciasto rękoma około 10-15 minut, dość intensywnie, dwoma rękami. Ciasto musi być gładkie, elastyczne.
  5. Następnie ciasto podzielić na kilka części. Rozwałkowywanie całego ciasta może być zbyt trudne.

Dobrze zrobione i wyrobione ciasto sprawi, że pierogi się nie rozpadną podczas gotowania w osolonej wodzie. Surowe pierogi można także mrozić. Jest to sprawdzony przepis. Jeżeli więc chcesz zrobić najlepsze ciasto, koniecznie go wypróbuj. życzymy smacznego!