Sos kurkowy
Sos kurkowy, jak zresztą większość grzybowych sosów, potrafi przyprawić o zawrót głowy. Kremowy sos kurkowy jest naprawdę wyśmienity w smaku. Nadaje się jako dodatek do wielu dań, można także jeść go solo nawet z pieczywem. Pyszny sos kurkowy z pewnością pokocha cała Twoja rodzina.
Jak zrobić sos kurkowy? Przepis
Uwaga! Przed rozpoczęciem robienia sosu kurkowego, musisz mieć pewność, że grzyby pochodzą ze sprawdzonego źródła. Jeżeli nie znasz się na grzybach i nie jesteś pewien, jakie grzyby posiadasz, nie przyrządzaj z nich żadnego dania! Kurki z łatwością można pomylić z grzybami trującymi. pamiętaj także, aby nie podawać grzybów dzieciom. No dobrze, jeżeli już to wiesz, możemy zaczynać.
Sos kurkowy można przyrządzić zarówno ze świeżych kurek, jak i z mrożonych kurek. Przygotowanie sosu kurkowego jest proste. Z pewnością poradzi sobie z tym nawet osoba, która nie za bardzo lubi gotować. A zatem, do dzieła!
Składniki na tradycyjny sos kurkowy
- 200 g kurek
- 3 łyżki masła
- 3 ząbki czosnku
- 3 łyżki cytryny
- natka pietruszki
- 1 cebula
- śmietana
- połowa szklanki śmietany 30 procentowej
- sól do smaku
- pieprz do smaku
- odrobina oregano
Przygotowanie sosu
- Kurki bardzo dokładnie myjemy pod bieżącą, zimną wodą. Oczywiście należy oczyścić kurki, jeżeli są świeże.
- Kroimy kurki na małe kawałki
- Kroimy w małe kawałeczki czosnek
- Cebule obieramy i kroimy w kosteczkę
- Nagrzewamy patelnię z masłem, dodajemy cebulkę i czosnek, aż się zeszklą.
- Następnie dodajemy kurki i smażymy wszystko na małym ogniu.
- Dodajemy przyprawy oraz sok z cytryny.
- Śmietanę dodajemy na samym końcu.
- Wszytko bardzo dokładnie mieszamy.
- Sos możemy udekorować posiekana natka pietruszki.
Jak podać sos kurkowy?
Sos kurkowy można podawać do naprawdę wielu potraw. Świetnie sprawdzi się z mięsem oraz makaronem, ale nie tylko. tworzy doskonały duet z kluskami śląskimi oraz kopytkami. Jeżeli lubisz piec placki ziemniaczane lub placki cukiniowe, również ten sos będzie idealny. Oczywiście można wykorzystać go do zrobienia placków po zbójnicku – bez mięsa.
Wszystkie potrawy przyrządzane z grzybów są niskokaloryczne. Dzieje się tak ponieważ mają one bardzo duża zawartość wody. Kurki bogate są także w białko, błonnik, witaminy z grupy B. Mają w swoim składzie karoten. Ale oprócz tego wszystkiego, są po prostu pyszne!