Bigos z młodej kapusty

Bigos z młodej kapusty jest delikatny i bardzo aromatyczny. Bigos z młodej kapusty nazywamy także kapustą zasmażaną. Wiele osób czeka, aż pojawi się młoda kapusta, aby można było zrobić to pyszne danie! Kapustę tę robi się szybko, można jeść ją z najróżniejszymi dodatkami, w tym z kiełbasą czy pieczywem, ale również stanowi dodatek do drugich dań, zwłaszcza do młodych ziemniaczków z koperkiem!

Bigos z młodej kapusty – przepis

Zasmażana młoda kapusta to danie, które można podawać na wiele sposobów. Niektórzy uwielbiają smak młodej kapusty tak bardzo, że jedzą ją solo, ewentualnie z pieczywem. inni wykorzystują zasmażaną młodą kapustę jako dodatek do drugiego dania np. z młodych ziemniaków z posiekanym koperkiem oraz jajkiem sadzonym lub kotletem schabowym lub kotletem mielonym. Jakkolwiek nie chciałbyś podać bigosu z główki młodej kapusty, to nasz przepis na pewno się sprawdzi. Jest to przepis podstawowy. Można do niej dołożyć więcej składników – z grzybami młoda kapusta smakuje wyśmienicie! Pamiętajmy, że bigos z młodej kapusty robi się nieco inaczej, niż bigos świateczny – do tradycyjnego bigosu dodajemy nieco inne składniki i przyrządza się go zdecydowanie dłużej. Jeżeli chcesz przyrządzić bigos wegetariański, pomiń w nim wszelkie mięsne dodatki.

Składniki na bigos z młodej kapusty (na kapustę zasmażaną)

  • 1 główka młodej kapusty
  • 200 g wędzonej kiełbasy lub 200 g wędzonego boczku
  • 1 cebula
  • 1 szklanka soku pomidorowego
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 pęczek koperku (opcjonalnie)
  • 2 szklanki wody
  • 2 łyżeczki soku z cytryny

Młoda kapusta zasmażana – przygotowanie

  1. Boczek lub kiełbasę kroimy na drobne kawałki
  2. Cebulkę kroimy w drobna kosteczkę
  3. Główkę kapusty kroimy na 4 części i bardzo dokładnie myjemy pod bieżącą wodą. Żeby dokładnie ją oczyścić, można włożyć kapustę do miski z wodą z odrobiną octu. Wyrzucamy wierzchnie liście oraz głąb.
  4. Na patelni podsmażamy boczek lub kiełbasę, na małym gazie, aby wytopił się tłuszcz. Następnie dodajemy cebulkę, mieszamy i podsmażamy całość kilka minut.
  5. Kapustę szatkujemy – to jakie będą duże kawałki, zależy od indywidualnych preferencji.
  6. Kapustę dodajemy na patelnię i podsmażamy wspólnie z cebulą oraz wędzonką
  7. Całość przekładamy do dużego garnka, wlewamy wodę, sok pomidorowy oraz sól i gotujemy pół godziny.
  8. Hartujemy mąkę z wodą oraz z gorącą odrobioną bigosu, mieszamy i powoli wlewamy do bigosu.
  9. Na koniec doprawiamy sokiem z cytryny i dodajemy posiekany pokerek.

Niektórzy nie wyobrażają sobie młodej kapusty bez dodatkowych przypraw, np. tymianku czy kminku. Oczywiście, jeżeli jesteś zwolennikiem tego typu przypraw, możesz je dodać do smaku. Do smaku dosypujemy również odrobinę soli pod koniec gotowania, jeżeli jest to konieczne. Bigos z młodej kapusty najlepiej smakuje podany na gorąco.

Kapusta młoda kapusta, która zachwyca delikatnym smakiem

Warto pamiętać o tym, że sezon na młoda kapustę jest krótki. Zatem, jeżeli chciałbyś zrobić kapustę zasmażaną młoda, koniecznie musisz pilnować terminu, kiedy pojawia się główka młodej kapusty na straganach i sklepach i nie czekać! Przygotowanie bigosu nie sprawia dużego problemu, do przygotowania potrzebny jest bowiem jeden garnek i patelnia, składników, oprócz kapusty również nie ma wielu! Warto również pamiętać o tym, że podany tutaj przepis to przepis podstawowy. Oznacza to, że można dołożyć do niego inne, ulubione składniki! młoda kapusta duszona na pewno przypadnie do gustu całej rodzinie!