Ogórki małosolne

Ogórki małosolne są pyszne i w porównaniu z innymi rodzajami ogórków – szybkie w przygotowaniu. Już po kilku dniach można cieszyć się ich wyjątkowym, delikatnym smakiem. Chrupiące ogórki małosolne nadają się jako przekąska, dodatek do kanapek oraz do obiadów. Koniecznie sprawdź nasz przepis na pyszne ogórki małosolne – jeżeli do tej pory myślałeś, że zrobienie ogórków cię przerasta, przekonasz się, że to wcale nie prawda!

Ogórki małosolne a ogórki kiszone – różnice

Czy kiszone ogórki to to samo co ogórki małosolne? A może ogórki małosolne to inna nazwa ogórków konserwowych? Nie. Ogórki konserwowe, ogórki kiszone i ogórki małosolne, to zupełnie inne rodzaje ogórków, pomimo, że poprzez bardzo podobne składniki potrzebne do ich przygotowania, może nam się wydawać, że chodzi o te same ogórki. Różnica jest jednak zasadnicza – różne rodzaje ogórków przygotowuje się przez różny czas – ogórki kiszone mają najbardziej wyrazisty i charakterystyczny smak, natomiast domowe ogórki małosolne mają smak najdelikatniejszy. Przygotowanie ogórków małosolnych nie przysporzy wielu problemów!

Jak zrobić ogórki małosolne przepis?

Składniki

  • 2 kg ogórków gruntowych, małych
  • ½ główki czosnku (jeżeli będą dwa słoje  lub dwie kamionki, potrzebujesz dwóch połówek czosnku)
  • Koper – gałązka
  • Korzeń chrzanu
  • Liście chrzanu
  • 4 liście laurowe
  • 3 łyżki soli
  • 3 litry wody

Przygotowanie zalewy

  • Gotujemy wrzątek i rozpuszczamy w niej sól – zalewą zalejemy ogórki znajdujące się w dużym słoju lub w kamionce lub glinianym garnku.

Przygotowanie ogórków

  • 2 kilogramy ogórków mogą nie zmieścić się do dużego słoja, warto zatem zaopatrzyć się w kamionkę lub w bardzo duży garnek gliniany. W takich naczyniach ogórki najlepiej się kiszą. Bez względu na to, co wybierz do kiszenia, musisz naczynie bardzo dokładnie umyć, najlepiej wrzątek i wytrzeć do sucha.
  • Przygotowujemy ogórki, odcinamy końcówki (nie jest to konieczne) bardzo dokładnie myjemy pod bieżącą, zimną wodą.
  • Myjemy korzeń chrzany i koper. Chrzan tniemy na kawałki.
  • Rozpoczynamy układanie składników. Na dno kładziemy koper, liście laurowe, połowę główki czosnku.
  • Następnie układamy ogórki, a pomiędzy je wkładamy pozostałe liście laurowe, koper, chrzan.
  • Zalewamy całość gorącą zalewą.
  • Jeżeli kisimy ogórki w słoiku, nie dokręcamy zakrętki. Natomiast jeżeli jest to inne naczynie, przykrywamy je, ale wcześniej musimy ogórki docisnąć. Można zrobić to kładąc na ogórkach talerz, dociśnięty kamieniem lub innym ciężkim przedmiotem.

Kiedy najlepsze ogórki małosolne kiszone są gotowe?

Bardzo szybko! Już na następny dzień lub po dwóch dniach można cieszyć się smakiem małosolnych ogórków. Niektórzy uważają, że to najlepsze ogórki! Jeżeli zalejemy ogórki zalewą chłodną, będą kisić się dłużej. Ogórki mogą stać w kuchni i możemy każdego dnia podbierać sobie po jednym lub kilka do potrzebnych dań, kanapek, lub jako przekąskę. Małosolne kiszone ogórki można cały czas przechowywać w tym samym naczyniu. Ogórki małosolne smakują każdego dnia inaczej, ponieważ przebiegają kiszenia. Domowe małosolne ogórki znikają bardzo szybko, warto więc przygotować się na to, że juz po kilku dniach, trzeba będzie zrobić nową porcję!

Ogórki małosolne kiszone – kilka cennych porad na perfekcyjne ogórki małosolne

Jak układać ogórki małosolne? Ogórków nie trzeba układać bardzo ściśle. Ogórki układamy luźno w garnku

Nie musisz obcinać końcówek, zwłaszcza kiedy przygotowujesz ogórki na zimę

Metoda wykonania zalewy jest bardzo prosta: 1 czubata łyżka soli na 1 litr wody

Woda do zalewy może być gorąca albo zimna, ale zawsze przegotowana

Używaj zawsze soli kamiennej, a nie jodowanej. To ważne.

Naczynia kamionkowe mają zazwyczaj około 5 litrów pojemności – warto mieć taki do robienia małosolnych ogórków.

Ogórki małosolne zawierają wiele witamin i soli mineralnych. Są zdrowe i smaczne. powinni je jeść wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli. Nawadniają organizm, wzmacniają odporność, są smacznym dodatkiem do wielu dań i kanapek.