Ogórki w musztardzie

Ogórki w zalewie musztardowej? Dlaczego nie! Poznaj przepis na ogórki w musztardzie o niezwykłym smaku! Można traktować je jako przekąskę, ale doskonale sprawdzają się w różnych daniach i na kanapkach. Sprawiają, że każde danie, w których się znajdują, zmienia smak na wyjątkowy! przepis jest bardzo prosty! Potrzeba jedynie trochę ogórków gruntowych, trochę ziela angielskiego, kilka łyżek musztardy i kilka innych, prostych składników. Zapraszamy do wykonania odmiany klasycznych ogórków konserwowych!

Ogórki w zalewie musztardowej – przepis

Poniższy przepis jest na 12 słoików ogórków konserwowych w musztardzie

Składniki

  • 4 kg ogórków małych
  • 24 liście laurowe
  • 36 ziarenek ziela angielskiego
  • 2 łyżeczki ziaren gorczycy
  • 2 litry wody
  • 2 szklanki octu 10%
  • 6 łyżek soli
  • 3 szklanki cukru
  • 10 płaskich łyżek musztardy francuskiej lub musztardy sarepskiej (możesz użyć musztardy innej, np. musztardy delikatesowej)

Przygotowanie

Przygotowujemy słoiki, wyparzamy je, dokładnie wycieramy. To samo robimy z zakrętkami.

Małe ogórki dokładnie myjemy, obieramy ze skórki i kroimy wdróż, na ćwiartki.

Przygotowujemy zalewę

  1. Do garnka wlewamy 2 litry wody. Wodę gotujemy i dodajemy ocet. Wyłączamy gaz i dokładamy sól oraz cukier. Mieszamy zalewę, aż wszystko się rozpuści i pozostawiamy do ostygnięcia. Kiedy jest chłodna, albo tylko ciepła, dodajemy musztardę. Wszystko bardzo dokładnie mieszamy.
  2. Ogórki układamy pionowo w słoiku, ściśle. Do każdego słoika wkładamy po dwa listki laurowe, trzy ziarna ziela angielskiego, nieco gorczycy.
  3. Tak przygotowane słoiki zalewamy przygotowaną wcześniej zalewą.
  4. Słoiki bardzo dokładnie zakręcamy i poddajemy pasteryzacji.

Jak pasteryzować słoiki?

Dla wielu osób temat pasteryzacji wydaje się obcy, a nawet trudny. Tymczasem, jeżeli chodzi o pasteryzację ogórków, nie jest to jakiś bardzo skomplikowany proces. Aby poddać ogórki pasteryzacji, potrzebujemy szerokiego garnka. Na dnie garnka umieszczamy bawełnianą ściereczkę, a najlepiej, aby była to tetrowa pielucha. Układamy ściśle słoik obok słoika, ale w taki sposób, aby słoiki nie dotykały się wzajemnie. Następnie wlewamy do garnka wodę, jednak nie więcej niż do połowy. Podgrzewamy wodę aż osiągnie wrzenie, nieco zmniejszamy temperaturę. Trzeba pasteryzować ogórki przynajmniej przez kilka minut.

Musztarda ma znaczenie

To jakiej musztardy użyjesz ma duże znaczenie jeżeli chodzi o smak ogórków. Musztarda miodowa sprawi, że ogórki będą miały słodki smak. Musztarda rosyjska natomiast doda pikanterii. Najlepszym i uniwersalnym wyborem jest musztarda francuska – delikatna. Musztarda sarepska jest średnio ostra i wiele osób wybiera właśnie ją.

Jak przechowywać ogórki w zalewie musztardowej?

Zanim ogórki będą gotowe, musi upłynąć nieco czasu. Najlepiej, aby nie otwierać słoików przed upływem 2 tygodni. A gdzie należy je przechowywać? Najlepiej gdyby było to miejsce chłodne i ciemne, zatem każda piwniczka świetnie się nada.

Smakiem ogórków musztardowych na pewno zarazisz całą rodzinę – są naprawdę pyszne i nieco inne od klasycznych ogórków konserwowych lub kiszonych, do których smaku wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni. Powyższy przepis jest na 12 słoików, jednak trzeba się przygotować na to, że tych ogórków trzeba będzie zrobić o wiele, wiele więcej… Ogórki nadają się na kanapki, jako przekąska, a także na imprezy i jako dodatek do wielu pysznych sałatek.