Szparagi zapiekane z szynką propozycja na imprezę

Szparagi to warzywo, które jest coraz popularniejsze na naszych stołach. Chociaż szparagi znane są w Polskie od bardzo dawna, to często traktowane były jako dodatek do wielu dań. Od kilku jednak lat, coraz częściej pojawiają się przepisy, w których szparaga odgrywa rolę główną. Najczęściej są to przepisy prosto z Francji, w której szparagi są bardzo cenione. Szparagi przygotowuje się szybko i są bardzo zdrowe!

Szparagi zapiekane z szynką parmeńską – przepis

Składniki

  • Pęczek szparagów zielonych
  • Szynka parmeńska (lub inna) – kilka plastrów szynki
  • 200 – 250 gram tartego sera
  • oliwa – 2 – 3 łyżki
  • masło – kilka łyżeczek
  • sól
  • pieprz

Uwaga! Jeżeli chcesz użyć białe szparagi, musisz obrać szparagi przed ich obróbką. Następnie szparagi opłucz w zimnej wodzie.

Przygotowanie

  1. Włączamy piekarnik ustawiając go na 180 stopni
  2. Myjemy pęczek świeżych zielonych szparagów
  3. Odcinamy zdrewniałe końcówki szparagów
  4. Na talerzu/blacie układamy plasterki szynki. Na każdym plasterku układamy po 5 szparagów
  5. Posypujemy szparagi serem
  6. Zawijamy szparagi w szynkę bardzo zwięźle, a następnie całość owijamy jeszcze jednym plasterkiem.
  7. Kolejne roladki wykonujemy w ten sam sposób
  8. Przygotowujemy naczynie do zapiekania szparag. Smarujemy je oliwa i układamy szparagi owinięte szynką
  9. Przyprawiamy je solą i pieprzem, można pokropić całość oliwą
  10. Na każdej roladce umieszczamy łyżeczkę masła
  11. Roladki wkładamy do piekarnika na nie więcej niż 15 minut

Chrupkie zielone szparagi zachwycą Twoich gości!

Jak podawać szparagi – szparagi przepisy?

Szparagi zapiekane można podawać na wiele sposobów. Pieczone szparagi podane z sosem holenderskim smakują wyśmienicie, można podawać je również z pieczywem. Jedno jest pewne – wszyscy goście będą zachwyceni tym daniem! Jeżeli zdecydujemy się poprzecinać szparagi na małe roladki, również będą się wspaniale prezentować. Świetnym pomysłem jest zrobienie sałatki z dodatkiem szparag, rukoli i jajkiem. Jajka ugotowane doskonale smakowo pasują do szparag zarówno zielonych, jak i białych.

Białe szparagi i szparagi zielone – kilka cennych wskazówek jak przygotować szparagi

  1. Najlepiej kupować szparagi świeże. Szparagi są bardzo delikatne, dlatego nie można przechowywać ich długo w lodówce, max. 3 dni. Można jeść szparagi mrożone. W Sezonie warto je zamrozić, aby cieszyć się ich smakiem również jesienią i zimą.
  2. Przy zakupie szparag, warto sprawdzić, czy główki zielonych szparagów są jędrne i czy przyjemnie pachną. Jeżeli tak, można je kupować.
  3. Białe szparagi należy obrać z włókien, w zielonych nie jest to konieczne, odcina się tylko zdrewniałe końcówki.
  4. Szparagi można podawać gotowane, doskonale smakują pieczone szparagi, szparagi zapiekane, grillowane, są składnikiem wielu sałatek, tarty. W zasadzie można używać ich jako dodatek do wielu, wielu dań, chociaż najlepiej smakują jako danie główne!

Szparagi i ich właściwości

Oprócz tego, że szparagi pięknie się prezentują i szybko się je przygotowuje, to mają jeszcze jedną ważną zaletę – są bardzo, naprawdę bardzo zdrowe. Małokaloryczne, wiec można je zjadać w większych ilościach bez obawy o kilogramy. Mają wiele witamin i składników mineralnych. Fruktany wzmagają perystaltykę jelit, flawonoidy, wykazują działanie przeciwnowotworowe, fotosterole pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Pęczek zielonych szparagów lub pęczek białych szparagów, powinien wpadać do naszego koszyka podczas wszystkich zakupów w lecie!