Wielkanocna zupa chrzanowa z jajkiem

Na Wielkanoc bardzo często przyrządza się zupy jasne; żurki i barszcze białe. Jedną z popularnych zup wielkanocnych jest także zupa chrzanowa z jajkiem. Wielkanocna zupa chrzanowa bardzo kojarzy się ze świętami właśnie ze względu na obecność dwóch składników, które są nieodłącznym elementem Wielkiej Nocy – jajek, a wiec symbolu odrodzenia oraz chrzanu, symbolu męki. Poniżej przedstawiamy bardzo prosty przepis na zupę chrzanową!

Zupa chrzanowa przepis

Poniżej przedstawiamy prosty przepis na tradycyjną zupę chrzanową – tradycyjną polską zupę, której niestety nie robimy na co dzień, a szkoda! Zupa nie jest tylko smaczna, ale przede wszystkim jest bardzo zdrowa ze względu na obecność chrzanu, warzywa, które zasługuje na dużą uwagę! Dlaczego? Ponieważ chrzan jest bardzo zdrowy! Przyrządzenie zupy chrzanowej nie jest trudne. Pomimo, że potrzeba wielu składników, to są to składniki niewyszukane, które bez najmniejszego problemu znajdziemy w każdym sklepie!

Składniki na zupę chrzanową

·     Jajka  – 4 sztuki

·     Biała kiełbasa – 2 sztuki

·     Chrzan – 20 g

·     Bulion – 2 – 2.5 litra

·     Olej – 60-80 ml

·     Mąka – 2-3 łyżki

·     Cebula biała – 1 – 2 sztuki

·     Kwaśna śmietana – 100 ml

·     Natka pietruszki

·     Sól – szczypta

·     Pieprz – szczypta

Przygotowanie zupy chrzanowej z jajkiem

  1. Gotujemy jajka na twardo, obieramy e skorupki, odstawiamy do wystudzenia.
  2. Cebulę kroimy bardzo drobno i podsmażamy ją na oleju, najlepiej w głębokim naczyniu, np. w garnku (nie na patelni).
  3. Dodajemy mąkę i podsmażamy razem.
  4. Dolewamy bulion, dodajemy kiełbasę oraz przyprawy, gotujemy  około 20 minut. Wyjmujemy kiełbasę, kroimy w plastry.
  5. Dodajemy 20 g tartego chrzanu i śmietanę, gotujemy dalej przez ok. 15 minut.
  6. Ugotowane jajka drobno siekamy i dodajemy do zupy.
  7. Dodajemy pokrojoną kiełbasę.
  8. Podajemy z posiekaną natką pietruszki do smaku.

Chrzan – warto wiedzieć

Chrzan jest niezwykle zdrową rośliną. Od dawna stosowany był we wspomaganiu leczenia wielu chorób. Wykorzystywano go głównie w niekonwencjonalnej medycynie do leczenia bólów mięśniowych, bólów pleców, w leczeniu ran, zwłaszcza tych, które trudno się goiły. Znany był także z tego, że pomagał w leczeniu uszu. Jest to roślina, którą znaleźć możemy głównie w Europie południowo – wschodniej, a także w Rosji. Występuje dziko, chociaż w wielu europejskich ogródkach można go odnaleźć. Dodawany do dań, wzbogaca ich smak. Trzeba jednak uważać – jest bardzo aromatyczny i nie każdy go lubi. Jest elementem świąt Wielkiej Nocy. Jest symbolem cierpienia, wylewania łez i męki Chrystusa.

Chrzan pobudza trawienie, dlatego warto dodawać go do potraw tłustych i „ciężkich”. Jednym z najcenniejszych składników chrzanu jest synigryna, która łagodzi infekcje, ma właściwości antybiotyczne, grzybobójcze, bakteriobójcze. W chrzanie są takie duże ilości witaminy C (więcej niż w cytrusach), witamin z grupy B, potas, wapń, magnez, jod. Chrzan bardzo pozytywnie wpływa także na włosy i na paznokcie, wybiela skórę.