Grochówka

Grochówka to zupa popularna w naszym kraju. Często kojarzy się z obozowaniem, biwakiem, czy z wojskiem – tak, grochówka wojskowa jest naprawdę pyszna! Ale nie tylko w takich okolicznościach robi się grochówkę. Domowa grochówka smakuje wymienicie! Zupa grochowa składa się z grochu łuskanego, wędzonego boczku, a często także kiełbasy i pokrojonych drobno ziemniaków.

Zupa grochowa – przepis

Grochówka wojskowa – składniki

300 gramów grochu łuskanego

300 g podwędzonej kiełbasy

2 szklanki wody

300 g wędzonego boczku

1 pietruszka

1 marchewka

4 ziemniaki

3 łyżki oleju

4 ziarenka ziela angielskiego

3 ząbki czosnku

2 listki laurowe

łyżka majeranku

1 łyżeczkę soli

1 łyżka posiekanej natki pietruszki

Grochówka zupa – przygotowanie

  1. Groch wsypujemy do szerokiego naczynia, zalewamy zimną wodą i odstawiamy na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
  2. Wodę z grochu wylewamy, groch płuczemy.
  3. Go większego garnka wlewamy wodę, dodajemy groch i gotujemy. groch gotuj go aż do miękkości.
  4. Marchew i pietruszkę myjemy, obieramy i kroimy w drobna kosteczkę. Przekładamy do innego garnka z wodą i gotujemy.
  5. Pokroić na drobną kostkę ziemniaki i dodajemy do reszty warzyw, nadal gotujemy.
  6. Cebulę kroimy drobno, podobnie jak czosnek. Kroimy w kostkę boczek. Wszystko razem podsmażamy na patelni. Następnie dodaj wszystko do garnka z warzywami i nadal gotuj.
  7. Dopraw warzywa przyprawami.
  8. Dodajemy groch z wodą, w której się gotował i nadal zupę gotujemy
  9. Wkładamy następnie kiełbasę pokrojoną w drobne plasterki lub w kostkę.
  10. Gotuj zupę tak długo, aż wszystkie składniki bedą miękkie. Przed podaniem spróbuj, czy nie trzeba dodatkowo zupy doprawić.

Do Grochówki można dołożyć także trochę wędzonych żeberek lub innego mięsa, jeżeli lubisz lub jeżeli chcesz, aby zupa była bardziej treściwa. W smaku zupa grochówka jest wyśmienita! Jak widać, moczenie grochu jest czynnością, która trwa najdłużej. Robienie zupy jest dość szybkie. Geste zupy typu grochówka, idealnie nadają się zwłaszcza na zimę – są sycące i rozgrzewają. Można także zrobić inną wersję grochówki – bez kiełbasy, albo bez boczku. Można również oprócz ziemniaków, marchewki i pietruszki, dodać inne warzywa, np. paprykę. Jeżeli się na nią zdecydujesz, można podsmażyć ją wraz z cebulą i czosnkiem.

Groch właściwości

Groch jest bardzo zdrowy. Jest źródłem białka, dostarcza organizmowi wapń, fosfor, magnez, potas oraz wiele witamin, w szczególności witaminy z grupy B. Spożywanie grochu dobrze wypływa na układ nerwowy, chroni go i łagodzi skutki stresu. Ma niski indeks glikemiczny. Niestety, trzeba pamiętać o tym, że groch jest ciężkostrawny i jedzenie go zbyt często może być obciążający dla układu trawiennego.