Gołąbki przepis

Tradycyjne gołąbki to danie z mielonego mięsa, ryżu przypraw oraz kapusty z kilkoma innymi dodatkami. Gołąbki podaje się z sosem pomidorowym. Można także wykonać gołąbki witariańskie, będą one równie smaczne! Gołąbki to bardzo dobry pomysł na smaczny obiad. Gołąbki znane są niemal na całym świecie, jednak ich nazwy nieco się różnią. Znane są na kresach, jednak bardziej jako dane wigilijne. Nasi sąsiedzi na Południu, a wiec Słowacy oraz Czesi, także znają ta potrawę, jednak u nich nazywa się ona holubiec. Nawet w Stanach Zjednoczonych je się gołąbki o nazwie glubkis. Są znane także w Azji, w Finlandii, Niemczech czy Szwecji.

Tradycyjne gołąbki w sosie pomidorowym – przepis

Poniżej przedstawiamy tradycyjny przepis na gołąbki z mięsem mielonym, a także przepis na przygotowanie sosu pomidorowego. Tradycyjne polskie potrawy są niezwykle smaczne i warte tego, aby często je przyrządzać, a polskie domowe gołąbki charakteryzują się wyjątkowym smakiem! Zatem zaczynajmy!

Składniki na gołąbki tradycyjne

  • 1 kg mielonej łopatki lub innego mięsa mielonego
  • Główka kapusty białej
  • 2 szklanki bulionu
  • 1 cebula
  • 2 łyżki oleju
  • 2 łyżki bułki tartej
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • Szczypta soli
  • Szczypta pieprzu
  • 50 g białego ryżu (lub innego ulubionego)

Gołąbki domowe – jak zrobić gołąbki? Przygotowanie

Ryż gotujemy, odstawiamy, chłodzimy

Cebulę kroimy bardzo drobni i podsmażamy

Do miski wkładamy mielone mięso

Do mielonego mięsa dokładamy zeszkloną cebulkę, a także bułkę tartą, ugotowany ryż , odrobine pieprzu oraz soli.

Całość bardzo dobrze mieszamy. Można widelcem lub łyżką, jednak o wiele lepiej użyć dłoni do mieszania.

Następnie należy przygotować kapustę, a więc sparzyć jej liście. Do dużego garnka wkładamy kapustę i zalewamy wrzątkiem. obracamy kapustę. I czynność powtarzamy. Wcześniej można usunąć kłąb.

Pomału zdejmujemy sparzone liście, obracając wciąż kapustę zamoczoną w gorącej wodzie.

Przygotowanie gołąbków polega na układaniu farszu (1 pełną łyżkę farszu) na liściu kapusty, a następnie na zwinięciu go bardzo dokładnie. Można najpierw zwinąć boki, następnie zwijać gołąbka wzdłuż. Zawijanie gołąbków może przysporzyć początkowo nieco trudności, jeżeli nie robiłeś tego wcześniej, jednak szybko dojdziesz do wprawy.

Przygotujemy duży garnek. Liście pozostałej kapusty, które nie zostały wykorzystane układamy na dnie garnka. Jeżeli do możliwe, wykładamy nimi także boki garnka. Następnie w garnku układamy ściśle gołąbki.

Do gorącego bulionu dodajemy przecier pomidorowy lub koncentrat.

Bulion wlewamy do garnka z gołąbkami, przykrywamy liśćmi sałaty i dusimy na małym ogniu przez ok. 2 godziny.

Gołąbki domowe są już gotowe!

Domowe gołąbki – podawanie i przechowywanie

Domowe gołąbki podaje się na ciepło wraz z sosem pomidorowym. Oczywiście można także wykorzystać inny sos, jednak tradycyjnie jest to sos właśnie z pomidorów. A jak przechowywać przygotowane gołąbki? Najlepiej w słoiku. Dziwne? może trochę, jednak jest to najskuteczniejszy sposób na to, aby mieć pewność, że gołąbki nawet po 2 tygodniach będą zdatne do jedzenia i smaczne. A zatem, gołąbki wkładamy do słoika, np. po dwa i zalewamy sosem. Mocno zakręcamy i wkładamy do lodówki. Uwaga. Jeżeli wiemy, że będziemy przechowywać gołąbki, to zróbmy je nieco mniejsze. Bardzo duże gołąbki mogą się nie zmieścić do słoika. Ponadto, pamiętajmy o dokładnym wyparzeniu słoików. Życzymy smacznego!