Biszkopt

Dobry biszkopt to połowa sukcesu, jeżeli chodzi o ciasta. Robiąc go, często chcemy, aby był wysoki, puszysty i po prostu pyszny! Jak upiec biszkopt, aby był idealny? W naszym przepisie znajdziesz kilka cennych rad, które pozwolą Ci zrobić biszkopt wyjątkowo smaczny, który nada się do wielu wypieków. Oczywiście biszkopt można kupić gotowy — jednak ten upieczony w domu, smakuje znacznie lepiej!

Tradycyjny biszkopt — przepis na puszysty biszkopt

Aby upiec biszkopt idealny wcale nie trzeba wielu składników. Do ciasta biszkoptowego wystarcza zaledwie 4 produkty! To naprawdę niewiele biorąc pod uwagę, że efekt jest bardzo zadawalający – wysoki i puszysty biszkopt.

Składniki na biszkopt idealny (biszkopt jasny)

  • 150 g mąki pszennej tortowej (1 szklanka mąki pszennej)
  • 50 g mąki ziemniaczanej
  • 7 jajek
  • 150 g cukru (3/4 szklanki cukru)

Jak zrobić biszkopt? Przygotowanie

  1. Do miski wsyp dwa rodzaje mąki i dobrze wymieszaj i odstawiamy
  2. Białka oddzielamy od żółtek
  3. Białka wlewamy do suchej miski i miksujemy na sztywną pianę
  4. Kiedy piana będzie już sztywna, dokładamy cukier, najlepiej po łyżce, cały czas miksując. Masa powinna być gęsta i kremowa. Czas ubijania może być długi
  5. Dodajemy żółtka i miksujemy
  6. Do masy dodajemy mieszankę mąk i nadal mieszamy.
  7. Przygotowujemy tortownicę z obręczą, wykładamy ja papierem do pieczenia i wylewamy masę.
  8. Ciasto wkładamy do piekarnika. Biszkopt pieczemy w temperaturze 180 stopni.Czas pieczenia ok. pół godziny. Sprawdzamy, czy jest gotowy przy pomocy drewnianego suchego patyczka.
  9. Po upieczeniu pozostawiamy biszkopt w formie, aż do wystygnięcia.

Jest to sprawdzony przepis, który zawsze się udaje! Niektórzy chcąc, aby wyrósł wyższy biszkopt dodają do masy kilka łyżek oleju roślinnego. Oczywiście, można to zrobić! O czym należy pamiętać robiąc biszkopt? O tym, że jajka powinny być w temperaturze pokojowej – to bardzo ważne! Niektórzy stosują także metodę biszkoptu rzucanego. Czym jest biszkopt rzucany? W cieście mogą nagromadzić się pęcherzyki powietrza. Kiedy pęcherzyki łączą się, ciasto może opaść. Chcąc tego uniknąć, wiele osób, rzuca ciastem z wysokości ok. 30-40 cm, na blat stołu lub podłogę.

Rodzaje biszkoptów: biszkopt jasny, biszkopt kakaowy (biszkopt ciemny), biszkopt bezglutenowy

Rodzajów biszkoptów jest naprawdę wiele. Dodając do masy kakao, można uzyskać ciemny biszkopt – kakaowy. Z kolei korzystając z mieszanki maki kukurydzianej, ziemniaczanej i ryżowej, można zrobić pyszny biszkopt bezglutenowy. Popularny, jednak trudny w wykonaniu, jest biszkopt geueński, w którym jajka w całości ubija się od razu z cukrem, jednak w kąpieli wodnej. Jest on wtedy niezwykle sprężysty. Z kolei do biszkoptu sponge dodaje się pod koniec masło, co sprawia, że ciasto jest mniej kruche.

Dobry biszkopt nadaje się na wiele ciast, a przede wszystkim do wykonania piętrowych tortów. Trzeba wykazać się niemała wprawą, aby przeciąć na pół lub na trzy części wysoki biszkopt. Im bardziej będzie zwarty i elastyczny, tym łatwiej będzie go ciąć, a im bardziej kruchy, tym zadanie to będzie trudniejsze.