Szarlotka

Szarlotka to jedno z najpopularniejszych w Polsce ciast. Nic w tym dziwnego – w końcu w Polsce sady z jabłkami i jabłka są bardzo popularne, a więc wszelkiego rodzaju wypieki z tym owocem są często spotykane. Jest to wypiek na kruchym cieście z jabłkami, posypane najcześciej cukrem pudrem. Szarlotkę nazywamy inaczej jabłecznikiem. Do przygotowania szarlotki nie potrzeba wielu składników. Jest słodka, pyszna i zdrowa. A w dodatku jest to szybkie ciasto w przygotowaniu! Domowe ciasta są wyjątkowe – prawda? Jest to jedno z ulubionych ciast Polaków, a zatem do dzieła!

Najlepsza szarlotka na kruchym cieście – prosty przepis

Do przygotowania szarlotki potrzebujmy:

Składniki na ciasto kruche

  • 3 żółtko
  • 30 g cukru pudru
  • ½ łyżeczki do pieczenia
  • ½ opakowania cukru wanilinowego
  • 1 masło
  • 150 g maki

Uwaga! Bardzo ważne, aby wszystkie składniki ciasta były wcześniej w lodówce!

Pozostałe składniki

1,5 kg jabłek

5 łyżek cukru

1 łyżeczka cukru waniliowego

1 łyżeczka cynamonu

ciasto kruche – przygotowanie

Do przygotowania kruchego ciasta potrzebujemy:

  1. Wszystkie składniki suche przesiewamy do miski
  2. Dodajemy rozdrobione, ale zimne masło
  3. Dodajemy żółtka i szczyptę soli
  4. Całość wyrabiamy na gładkie ciasto
  5. Formujemy dwie kule, owijamy folią spożywczą  i schładzamy w lodówce przez ok. godzinę.

Przygotowanie tradycyjnej szarlotki

  1. Jabłka dokładnie myjemy, obieramy, kroimy na ćwiartki, wyjmujemy gniazdo nasienne. Drobno kroimy, wkładamy do garnka.
  2. Zasypujemy cukrem i cynamonem. Smażymy je mieszając przez ok. 20 minut. Jabłka mają być miękkie i aromatyczne.
  3. Blachę smarujemy masłem, wykładamy papierem do pieczenia i wykładamy jednym ciastem
  4. wyciągniętym z lodówki. Ciasto uprzednio lekko rozwałkujemy. Przed pieczeniem ciasto nakłuwamy widelcem.
  5. Na ciasto wykładamy masę jabłeczną
  6. Drugą połowę ciasta formujemy w paseczki i układamy w różne wzory na szarlotce, albo trzemy na grubych oczkach posypując całą szarlotką
  7. Wkładamy ciasto do nagrzanego na 180 stopni piernika i pieczemy przez 50 minut.
  8. Szarlotkę wyjmujemy, chłodzimy. Można oprószyć cukrem pudrem

Rodzaj jabłek – czy ważny?

Czy wszystkie jabłka pasują do szarlotki? Teoretycznie tak jednak różnorodność jabłek jest ogromna, a wybór jabłek ma oczywiście bardzo duże znaczenie jeżeli chodzi o szarlotkę, bo decyduje o jej smaku. W naszym kraju sadownictwo jest bardzo rozpowszechnione i możemy cieszyć się ogromną ilością odmian jabłek. Mają one inne aromaty i smaki, a także różną twardość. Na szarlotkę możemy wybrać kilka rodzajów jabłek. Papierówki, polska odmianę jabłek, które są kruche i delikatne, szarą oraz złotą Renetę, aromatyczne, które upieczone smakują wyśmienicie, antonówkę, charakteryzujące się kwaśno -słodkim smakiem, a także Champion, jabłka określane mianem klasyków wśród jabłek. Koniecznie zwróć zatem uwagę, jakie jabłka wybierasz w sklepie na ciasto idealne!

Szarlotka to jedno z najpopularniejszych ciast. Doskonale smakuje z kawą oraz kakao, ale tez z gorącą herbatą. Jest ciastem ponadczasowym i lubianym prawie przez wszystkich. Ciasto szarlotka jest bardzo słodkie. Dlatego, jeżeli chcemy nieco zniwelować tę słodycz, zrezygnujmy z duże ilości cukru, możemy wybrać też te bardziej kwaśne odmiany jabłek. Czas przygotowania szarlotki jest dość krótki, w porównaniu do innych ciast, dlatego można zrobić je w wolnej chwili w ciągu dnia, w tygodniu. Nie trzeba czekać na weekend!