Krupnik
Krupnik jest jedną z najbardziej słynnych polskich zup. Czy najbardziej lubianą? Trudno zaliczyć ją do zup lubianych przez wszystkich, jednak z pewnością mnóstwo osób za nią przepada. Krupnik można zrobić z kaszy jęczmiennej perłowej. Tradycyjny krupnik ma w sobie odrobinę natki pietruszki, ziarna ziela angielskiego i kilka innych dodatków. Pyszny krupnik na pewno powinien znaleźć się na twoim stole od czasu do czasu.
Zupa krupnik tradycyjny – przepis
Do przygotowania zupy krupnik nie potrzeba wielu skomplikowanych składników. Najcześciej większość z nich mamy na co dzień w swojej kuchni. Gotując krupnik domowy należy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach, o których napiszemy poniżej w przepisie. Mamy nadzieję, że smak tradycyjnego krupniku będzie Państwu smakował!
Składniki na najlepszy krupnik
- 2 podudzia lub 2 nogi z kurczaka
- 80 g kaszy jęczmiennej
- 500 g ziemniaków
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 1 cebula
- 2 litry wody
- Natka pietruszki
- Pęczek koperku
- 1 łyżeczka soli
- Szczypta pieprzu
- 1 liść laurowy
- 2 ziela angielskie
- Szczypta kurkumy
Przygotowanie krupnika – jak zrobić krupnik?
- Do garnka wlewamy wodę, dodajemy mięso, obraną cebulę, liść laurowy, ziela angielskie. Gotujemy.
- Po ugotowaniu mięsa, odcedzamy sam bulion. Mięso obieramy i wrzucamy do bulionu.
- Ziemniaki, marchewkę i pietruszkę kroimy w kosteczkę.
- Wszystkie pokrojone warzywa wrzucamy do bulionu
- Dodaj kaszę oraz resztę przypraw i zagotuj. Czas gotowania zupy jest różny – gotujemy, aż wszystkie warzywa będą miękkie. Jeżeli lubisz gęste zupy, dodaj większą ilość kaszy.
- W trakcie gotowania krupnika, należy zamieszać zupę co jakiś czas i sprawdzić jak smakuje. W razie konieczności można odrobinę dosolić lub dodać innej przyprawy do smaku.
- Krupnik można zabielić, ale nie trzeba.
- Na koniec drobno siekamy koperek i pietruszkę i posypujemy nią zupę.
- Ugotowaną zupę podajemy na głębokich talerzach solo lub z dodatkiem pieczywa.
Najlepszy na świecie krupnik to taki, w którym jest dużo warzyw. Dlatego oprócz ziemniaków, pietruszki, cebuli i innych warzyw, które znajdują się w przepisie, można dodać także suszone grzyby i inne warzywa, które lubimy. Zupa krupnik gotowana może być także na innych rodzajach mięsa. W wersji wegetariańskiej krupnik robimy oczywiście bez dodatku mięsa, na bazie samych warzyw. Po ugotowaniu bulionu z warzywami, wyjmujemy je, kroimy i znów wrzucamy do bulionu.